Wiadomości z rynku

niedziela
5 maja 2024

Zderzenie auta ze zwierzęciem

Kto zapłaci za szkody?
20 października 2017
Po wypadku w wyniku zderzenia samochodu z dzikim zwierzęciem, kierowcy mają duże problemy z pozyskaniem odszkodowania za uszkodzenie pojazdu lub zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu. Zarządcy dróg nie biorą automatycznej odpowiedzialności za tego typu zdarzenia, a dochodzenie swoich praw przed sądem bywa uciążliwe. Podpowiadamy, co zrobić, gdy pod maskę samochodu wpadnie sarna, jeleń, łoś lub inne zwierzę żyjące na wolności. 

Wezwij policję

Na miejsce zdarzenia, należy wezwać policję. Funkcjonariusze powinni dokonać oględzin i przygotować notatkę, która opisze okoliczności wypadku.

Sprawdź oznakowanie trasy

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy odcinek, na którym doszło do zdarzenia, jest oznakowany jako miejsce szczególnie niebezpieczne (powinien pojawić się znak A-18b).
Znak A-18b z dopiskiem „zwierzęta dzikie” najczęściej niestety wyklucza szansę na odszkodowanie, ponieważ jego zadaniem jest ostrzeganie np. na odcinkach leśnych z dużą ilością dzikiej zwierzyny lub w miejscach jej dróg do wodopojów. W tym przypadku, odszkodowanie można uzyskać jedynie z Autocasco (pod warunkiem, że nasza polisa nie wyklucza szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta).

Kiedy zarządca drogi ma obowiązek naprawy szkody?

W przypadku, gdy odcinek nie jest oznakowany znakiem A-18b, mamy szansę dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od zarządcy drogi. Ma on jednak obowiązek naprawić szkodę, gdy do zdarzenia doszło z jego winy (wskutek nieodpowiedniego działania lub zaniechania).
Największą szansą na uzyskanie odszkodowania jest udowodnienie, że zarządca drogi zaniechał oznakowania danego odcinka jako miejsca, gdzie mogą wystąpić dzikie zwierzęta (jednym z obowiązków zarządców jest utrzymanie tras w stanie, który zwiększa bezpieczeństwo).

Okoliczności wypadku mają znaczenie

Szansę na udowodnienie zaniechania daje przedstawienie dowodów, że w danym miejscu już wcześniej dochodziło do wypadków z udziałem dzikiej zwierzyny. Dane o takich zdarzeniach można uzyskać z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych (zapytanie należy wysłać do Komendy Głównej Policji). 
O pomoc można zwrócić się także do miejscowego koła łowieckiego, które przedstawi pisemne oświadczenie, że dany odcinek trasy jest szlakiem migracji zwierząt (ważne, aby w piśmie zaznaczono, że informację tę koło przesłało wcześniej do zarządcy drogi).
Aby uzyskać odszkodowanie za zderzenie ze zwierzęciem, należy samodzielnie udowodnić (udokumentować) zaniechanie zarządcy drogi, które doprowadziło do zdarzenia.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.