Wiadomości z rynku

poniedziałek
29 kwietnia 2024

Międzynarodowe usługi transportowe

– co z podatkiem VAT?
7 listopada 2017
Wielu polskich przewoźników wkracza na rynki zagraniczne. Podczas rozszerzania działalności, warto dokładnie poznać zasady rozliczania podatku VAT za przewóz towarów poza Polską. Przybliżamy przepisy obowiązujące w tym zakresie.
Podatek VAT w transporcie wewnątrzwspólnotowym
Pierwszym krokiem jest rozróżnienie transportu międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego. Transport wewnątrzwspólnotowy to przewozy na terenie krajów należących do UE. Przewozy przez kraje członkowskie Unii Europejskiej są opodatkowane podobnie, jak inne usługi wewnątrzwspólnotowe. Zgodnie z art. 28b Ustawy o VAT, usługi świadczone na rzecz innego podatnika z UE, są opodatkowane na podstawie przepisów obowiązujących w miejscu siedziby usługobiorcy.
Nieco inaczej wyglądają rozliczenia wewnątrzwspólnotowe na rzecz podmiotów nie będących podatnikami (osób fizycznych, które nie prowadzą DG). W tym przypadku, obowiązują przepisy art. 28f ust. 2 Ustawy o VAT. Miejscem świadczenia usługi transportowej jest miejsce odbywania się transportu (uwzględnia się pokonane odległości). Gdy transport rozpoczyna się i kończy na terenie dwóch krajów UE, za miejsce świadczenia usług uznaje się punkt, w którym transport się rozpoczął.
Podatek VAT w transporcie międzynarodowym
Na innych zasadach rozliczany jest podatek VAT w transporcie międzynarodowym. Definicję transportu międzynarodowego można znaleźć w art. 83 ust. 3 pkt 1 Ustawy o VAT.
Zgodnie z przepisami, transportem międzynarodowym określa się przewóz towarów z trasą przebiegającą przez terytorium Polski mającą koniec lub początek poza obszarem Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 83 Ustawy o VAT, przewóz międzynarodowy zaliczono do szczególnych przypadków usług, w których zastosowanie ma zerowa stawka VAT. Stawkę 0% można zastosować do części trasy przebiegającej przez terytorium Polski. Na fakturze podaje się w tym przypadku cenę netto, ale należy posiadać dokumentację potwierdzającą prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej (list przewozowy lub dokument spedytorski).
Pozostałą część trasy obejmuje opodatkowanie stawką VAT NP (podatek nie jest odprowadzany w Polsce), a rozliczenie odbywa się w oparciu o przepisy podatkowe obowiązujące na terenie państw leżących na trasie przejazdu.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.