Wiadomości z rynku

czwartek
28 marca 2024

Istotna zmiana w niderlandzkim portalu zgłoszeniowym

Formularz w pełni został dostosowany do branży transportowej
13 marca 2020

Obowiązek zgłaszania pracowników w Niderlandach wszedł w życie 1 marca 2020 roku i są nim objęci kierowcy oddelegowani, którzy wykonują transport międzynarodowy lub kabotaż

Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP

Po Francji, Niemczech, Włoszech czy też Austrii, do listy krajów z obowiązkowym zgłaszaniem pracowników oddelegowanych, dołączyła Holandia (Niderlandy). Podobnie jak w innych przypadkach przygotowany został dedykowany portal zgłoszeniowy. Niestety i tym razem nie obeszło się bez mniejszych lub większych kłopotów podczas zgłaszania kierowców. Jednak pojawiły się istotne zmiany.
Obowiązek zgłaszania pracowników wszedł w życie 1 marca 2020 roku i są nim objęci kierowcy oddelegowani, którzy wykonują transport międzynarodowy lub kabotaż. Zgłoszeniu podlegają również ci kierowcy, którzy wykonują przewozy w ramach samozatrudnienia. Co ważne: obowiązkowemu zgłoszeniu nie podlega tranzyt. Portal zgłoszeniowy Do tego typu portali zgłoszeniowych powinniśmy być już przyzwyczajeni. W większości różnią się one wyglądem strony i ewentualnym zakresem danych, jakich wymagają od nas formularze. Do holenderskiego systemu zalogujemy się poprzez stronę https://meldloket.postedworkers. nl.

Aktualizacja platformy

Na przełomie lutego/marca wprowadzono zmianę w holenderskiej platformie internetowej do zgłaszania delegowanych pracowników. Wprowadzona zmiana z pewnością ułatwi zgłaszanie kierowców. Formularz w pełni został dostosowany do branży transportowej. – Przypominamy, że przed wprowadzeniem zmiany, podczas wypełniania formularza należało podać adres osoby do kontaktu, który był obowiązkowy. Ponadto osobą do kontaktu mógł być pracownik oddelegowany. Dla branży transportowej takie rozwiązanie sprawiało wiele trudności, ponieważ kierowca wykonujący transport międzynarodowy lub kabotaż nie posiadał stałego adresu – informuje Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP. Wprowadzona zmiana w formularzu w pozycji adres osobowy kontaktowej umożliwia zaznaczenie, że dana osoba do kontaktu nie posiada adresu na terenie Holandii. Po zaznaczeniu tej opcji, pozostałe wymagane dane znikają i osoba dokonująca zgłoszenia może przejść do dalszej części formularza.

Aktualny poradnik do pobrania

W burzy, jaka pojawiła się w branży i chaosie, jaki zapanował w firmach, nie pomagały komunikaty wysyłane przez podmioty działające w transporcie. Wiele niejasnych sygnałów oraz brak potwierdzenia informacji u holenderskiego ministerstwa wprowadziły panikę i zdezorientowanie. – Naszym Klientom zawsze doradzamy spokój. Warto odczekać kilka dni i wziąć głęboki oddech, przeanalizować sytuację z większym dystansem. Dlatego też, po wiadomościach uzyskanych przez naszych ekspertów bezpośrednio od przedstawicieli holenderskiego rządu, możemy zaproponować Państwu poradnik zawierający najnowsze aktualizacje związane z portalem holenderskim. Zapraszamy do kontaktu pod adresem holandia@ itd-pip.pl. – radzi Mariusz Hendzel.

Czas oddelegowania

Według jednostki ministerstwa holenderskiego, bezpośrednio odpowiedzialnej za portal zgłoszeniowy, możemy zgłosić oddelegowanie dla transportu na okres 1 roku. Niemniej w przypadku samozatrudnienia w transporcie istnieją dalsze wymogi dla zgłoszenia rocznego dla pracy na terenie Niderlandów (praca w sektorze podlegającemu obowiązkowi zgłoszenia, posiadanie siedziby w promieniu 100 km od granicy z Niderlandami, w poprzednim roku kalendarzowym wykonanie co najmniej trzech przewozów międzynarodowych na terenie Niderlandów lub dokonanie ważnego zgłoszenia w poprzednim roku kalendarzowym, zarejestrowanie w rejestrze handlowym lub podobnym rejestrze w sąsiednim kraju).

Wysokość płacy minimalnej

Ogólnie przyjęta stawka płacy minimalnej w Niderlandach wynosi 9,54 euro. W traktacie związkowym, obowiązującym do 31.12.2019 r., kierowcy oddelegowania zostali wyjęci spod obowiązywania układu związkowego dla kierowców holenderskich (układ ten miał zastosowanie do umów z holenderską firmą). Na chwilę obecną brak jest informacji o nowym układzie związkowym dla kierowców (miał on obowiązywać od 01.01.2020. – Wystosowaliśmy zapytanie (w dniu 3.02.2020) do Government of the Netherlands dotyczące układu związkowego. Oczekujemy oficjalnego pisma w tej sprawie – dodaje M. Hendzel.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.