Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2020(8)
z dnia 2020-03-27

Nowa minikoparka 6-tonowa: Cat 306 CR

Kolejny model rozszerza linię maszyn hydraulicznych

Konfiguracje z lemieszem prostym, lemieszem nastawnym i dodatkowym układem zawieszenia osprzętu (XTC) rozszerzają elastyczność minikoparki 306 CR

Fot. CAT

CAT 306 CR z ramieniem standardowym kopie na głębokość 3 710 mm, a z długim – na 4 110 mm

Fot. CAT

Nowa minikoparka hydrauliczna Cat 306 CR oznacza wejście firmy Caterpillar na rynek maszyn klasy 6-tonowej. Minikoparka 306 CR została zaprojektowana z myślą o wysokiej wydajności, wyższym komforcie pracy operatora, łatwości obsługi i uproszczonej konserwacji z wydłużonymi okresami międzyobsługowymi.
Standardowo wyposażana jest m.in. w system Stick Steer i nowy monitor LCD. Nowa minikoparka jest wyposażana w wytrzymałe główne elementy konstrukcyjne, oszczędny silnik, układ hydrauliczny wykrywający obciążenie, przestronną kabinę i dostępny tylko w maszynach Cat system Stick Steer. Podobny układ elementów sterujących oraz typowe dla całej gamy minikoparek Cat następnej generacji komponenty oznaczają prostsze szkolenie, możliwość szybkiego przystosowania do pracy oraz obniżenie kosztów posiadania i eksploatacji. W wersji z długim ramieniem model 306 CR zapewnia maksymalną głębokość kopania 4110 mm, a jego maksymalna masa eksploatacyjna wynosi 7175 kg w przypadku uszczelnionej i hermetycznej kabiny. Dostępna będzie też alternatywna dla kabiny hermetycznej opcja zadaszenia. Maszyna jest wyposażana w obrotowy wysięgnik, a jej kompaktowa budowa przekłada się na niewielki promień obrotu rufy z przeciwwagą wynoszący 1475 mm i możliwość pracy w pobliżu przeszkód.

Podnoszenie standardów w zakresie wydajności

Cat 306 CR cechuje się niezwykle wysokimi, jak na minikoparkę, osiągami, zapewniając – jak zapewnia producent – największy w swojej klasie udźwig do 3555 kg przy promieniu 3 m. Zwiększony moment obrotowy mechanizmu obrotu przy ruchu w górę i krótsze czasy cykli gwarantują wyższą produktywność. Oszczędny układ hydrauliczny wykrywający obciążenie z elektronicznie sterowaną pompą tłokową o zmiennym wydatku generuje natężenie przepływu oleju hydraulicznego na poziomie 151 l/ min. Jego wydajność przekłada się na wyższą moc podczas jazdy i większe siły kopania niż w przypadku konkurencyjnych maszyn. Duże natężenie przepływu 90 l/ min w obwodzie dodatkowym pozwala na obsługę wymagającego osprzętu hydromechanicznego. Wchodzący w skład wyposażenia standardowego kompletny pomocniczy układ hydrauliczny z przewodami umożliwiającymi szybkie odłączanie zapewnia przepływ jednokierunkowy, dwukierunkowy i ciągły. Nowa minikoparka jest napędzana przez silnik wysokoprężny Cat C2.4 z turbodoładowaniem o mocy znamionowej 41,7 kW (55,9 KM), który spełnia wymogi norm emisji Stage V (UE). Charakteryzuje się on wysoką gęstością mocy i zapewnia stałą wydajność w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Funkcja automatycznego przełączania na bieg jałowy i wyłączania silnika przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa.

Efektywność pracy

Konstrukcja 306 CR kładzie duży nacisk na komfort, wygodę i bezpieczeństwo operatora. Uszczelniona i hermetyczna kabina obniża poziom hałasu podczas pracy do 72 dB(A). Jest także podgrzewana, klimatyzowana i wyposażona w konstrukcję chroniącą przed skutkami przewrócenia się maszyny (ROPS) oraz zabezpieczającą przed skutkami wywrócenia pojazdu (TOPS), jak również w osłonę górną, gwarantując bezpieczne środowisko pracy operatora. Nowy monitor LCD umożliwia ustawienie osobistych preferencji dotyczących obsługi i zapewnia czytelne informacje o stanie maszyny, pokrętło upraszczające nawigację oraz łączność Bluetooth w standardzie. Na kolorowym wyświetlaczu są dostępne najważniejsze dla operatora informacje o parametrach roboczych, takie jak poziom paliwa, temperatura cieczy chłodzącej, licznik godzin. Możliwa jest również regulacja wydajności i układów maszyny, a także monitorowanie stanu technicznego i maszyny. Wystarczy naciśnięcie przycisku, aby operator mógł przełączyć się z tradycyjnych elementów sterujących — dźwigni lub pedału — na dostępny tylko w maszynach Cat standardowy system Stick Steer. System Stick Steer zapewnia operatorowi lepszą kontrolę przy mniejszym wysiłku, co przekłada się na zwiększoną łatwość i wygodę obsługi. W celu zwiększenia komfortu pracy intuicyjny układ zmiany schematu sterowania pozwala operatorowi wybrać preferowany przez siebie ruch joysticka do sterowania minikoparką. Konfiguracje z lemieszem prostym, lemieszem nastawnym i dodatkowym układem zawieszenia osprzętu (XTC) rozszerzają elastyczność minikoparki 306 CR. Dzięki dużemu zakresowi przesuwu, możliwości pracy powyżej i poniżej nachylenia oraz funkcji ruchu swobodnego lemiesz maszyny skutecznie radzi sobie z materiałem sypkim w zastosowaniach związanych z zasypywaniem wykopów i profilowaniem terenu. W celu zapewnienia dodatkowej precyzji potrzebnej do kopania w pobliżu instalacji podziemnej minikoparka może być wyposażona w łyżki z mocowaniem sworzniowym i za pomocą szybkozłącza.

Łatwość serwisowania i niższe koszty

Typowe podzespoły nowej minikoparki są takie same jak w modelach z linii minikoparek Cat, co pozwala obniżyć koszty napraw, skrócić czas prac serwisowych oraz zmniejszyć zapasy części zamiennych. Główne elementy konstrukcyjne maszyn — górne i dolne ramy, ramy gąsienic, wysięgnik i ramię — są wzorowane na ich odpowiednikach stosowanych w większych koparkach Cat w celu zapewnienia długiego okresu eksploatacji. Wytrzymałe płaskie panele boczne zostały wpuszczone w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem w terenie i gwarantują dużą trwałość użytkową oraz szybką i łatwą wymianę w celu obniżenia kosztów posiadania i eksploatacji. Dostępne z poziomu podłoża serwisowe punkty kontrolne zapewniają wygodną obsługę techniczną i jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Wiodące w branży interwały smarowania pomagają skrócić czas wykonywania codziennych czynności serwisowych, dzięki czemu można szybciej przygotować minikoparkę do pracy. Wydłużony okres eksploatacji filtra oznacza, że minikoparka 306 CR spędza mniej czasu w warsztacie podczas rutynowej konserwacji.
306 CR WYBRANE DANE TECHNICZNE
Silnik Cat C2.4 Turbo
Moc użyteczna 41,7 kW (55,9 KM)
Minimalna masa eksploatacyjna z kabiną 6 485 kg
Maksymalna masa eksploatacyjna z kabiną 7 175 kg
Rufa Kompaktowa
Głębokość kopania, ramię standardowe 3 710 mm
Głębokość kopania, ramię długie 4 110 mm