Dezynfekcji należy poddać przede wszystkim: kierownicę, uchwyt dźwigni zmiany biegów, deskę rozdzielczą, podłokietnik i siedzenie, okna, klamki drzwi, poręcze
Fot. ZM
Nawiązując do pytań użytkowników pojazdów, dotyczacych stosowania środków higieny osobistej oraz dezynfekcji środków transportu, przedstawiamy wskazówki otrzymane od TLP, rozpowszechniane też przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego. Jeśli chodzi o używanie ozonu do dezynfekcji kabin pojazdów, to z informacji od ekspertów wynika, że jest on wysoko aktywny i tym samym niszczy wirusa. Musi być jednak tak jak każdy inny środek dezynfekujący aplikowany w dużym stężeniu. Hiszpańskie Stowarzyszenie Transportu Towarowego (CETM) opracowało swego rodzaju przewodnik z zaleceniami dotyczącymi stosowania środków higieny osobistej oraz dezynfekcji środków transportu (https://www.cetm.es/guia-para-desinfectar-los-vehiculos-y-medidas-de-higiene-para-los-conductores-ante-el-coronavirus/). Oto kilka ich wskazówek, które firmy transportowe mogą zastosować:
Produkty do dezynfekcji
Wirus ten dezaktywuje się po kilku minutach kontaktu ze zwykłymi środkami dezynfekującymi, takimi jak np. wybielacz lub ze świeżo przygotowany rozcieńczony wybielacz z chlorem (stężenie chloru 1g/l, przygotowane w proporcji 1:50 (1 część chloru na 50 wybielacza); Podchloryn, jest śmiertelny dla różnych mikroorganizmów, wirusów i bakterii wegetatywnych (mniej skuteczny przeciwko przetrwalnikom bakterii i grzybów). Komercyjny podchloryn jest sprzedawany w stężeniach 10-17%, co czyni go dobrym środkiem dezynfekującym; skuteczne jest również stosowanie etanolu w stężeniu 62-71%.
Postępowanie przy dezynfekcji
Przed użyciem środka dezynfekującego zaleca się umycie i osuszenie wszystkich powierzchni poddanych sterylizacji. Dezynfekcji należy poddać przede wszystkim: kierownicę, uchwyt dźwigni zmiany biegów, deskę rozdzielczą, podłokietnik i siedzenie, okna, klamki drzwi, poręcze. Czyścić należy tkaniną jednorazowego użytku a następnie ją zutylizować. Zaleca się dezynfekować również pozostałe obszary podatne na kontakt. Ilekroć musisz zajmować się dokumentacją, używaj rękawiczek i własnego długopisu. Na koniec dnia ponownie zdezynfekuj wnętrze swojej kabiny. Dobrym sposobem będzie ręcznik z alkoholem lub środkiem dezynfekującym o szerokim spektrum działania. Wszystkie prace wykonuj w rękawiczkach ochronnych.
Zalecenia dla kierowców
- często myj ręce, zwłaszcza gdy tylko opuszczasz swoją ciężarówkę;
- unikaj dotykania twarzy i ogranicz kontakty międzyludzkie (jeśli jest to nieuniknione, zaleca się stosowanie rękawiczek i masek ochronnych);
- w przypadku wspólnej kabiny zaleca się stosowanie masek ochronnych.