Nowe rozwiazania pomogą firmom przetrwać trudny okres oraz mają zapewnić im bezpieczny powrót do normalnego funkcjonowania
Fot. ZM
Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy przewidującej wsparcie dla firm i pracowników w czasach pandemii. Koszt proponowanych rozwiązań szacuje się na ponad 11 mld zł. Rząd przygotował kolejne rozwiązania mające zapobiegać skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, która ma wspierać przedsiębiorców i pracowników.
– Nowe rozwiazania pomogą firmom przetrwać trudny okres oraz zapewnią im bezpieczny powrót do normalnego funkcjonowania na rynkach polskim i światowym – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Główne elementy pomocy dla firm według projektu ustawy przyjętego 7 kwietnia przez rząd
• Więcej firm będzie mogło skorzystać z trzymiesięcznych „wakacji składkowych”. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 ubezpieczonych. Firmy te w zamian za utrzymanie zatrudnienia będą miały pokrywane obowiązkowe składki w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności dotyczących składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.
• Firmy mają otrzymać dłuższe, trzymiesięczne, wsparcie w ramach świadczenia postojowego. Dotyczy to przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych oraz wykonujących umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło (umowy cywilnoprawne).
• Agencja Rozwoju Przemysłu będzie oferować przedsiębiorcom wsparcie służące zachowaniu płynności finansowej. Przede wszystkim obejmie to firmy z branży transportowej (chodzi o utrzymanie finansowania leasingowania floty). Pomoc polegać będzie również na udzielaniu przedsiębiorstwom pożyczek z 15 miesięczną karencją w spłacie.
• Do programu pożyczkowego BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, wprowadzone zostaną m.in. ulgi w spłacie zaciągniętych pożyczek.
• Wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości, będą mieli możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego (ostateczne rozwiązania będą wynikiem negocjacji stron umowy kredytu).
• Środki finansowe kierowane na powstrzymanie COVID-19 będą zabezpieczone przed przymusem egzekucyjnym w ramach postępowania cywilnego, czynności komorników sądowych oraz egzekucji administracyjnej.
Kierowcy
• Ważność zachowają m.in. prawa jazdy oraz uprawnienia do kierowania pojazdami, te których termin ważności upłynął.
• Ważność zachowają pozwolenia czasowe i tablice rejestracyjne, jeżeli termin ważności czasowej rejestracji upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.