Wiadomości z rynku

sobota
1 czerwca 2024

Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego Brexitu

Deklaracja premiera Borisa Johnsona podczas spotkaniu wysokiego szczebla UE-Wielka Brytania
3 lipca 2020

Podczas wideokonferencji premier Boris Johnson potwierdził, że Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego Brexitu

Fot. Unia Europejska/ www.consilium.europa.eu

Podczas wideokonferencji wysokiego szczebla UE-Wielka Brytania, 15 czerwca br., którego celem było podsumowanie dotychczasowego przebiegu negocjacji w sprawie Brexitu, premier Boris Johnson potwierdził, że Wielka Brytania nie przedłuży okresu przejściowego ustanowionego na podstawie Umowy o wystąpieniu.
Oznacza to, że zakończy się on 31 grudnia 2020 r. bez względu na to, czy negocjacje zakończą się zawarciem porozumienia.
Zjednoczone Królestwo reprezentował premier Boris Johnson natomiast UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
Przywódcy poparli plany głównych negocjatorów, by zintensyfikować negocjacje w lipcu i do końca 2020 r. zawrzeć i ratyfikować umowę. Przywódcy potwierdzili też wolę pełnego i szybkiego wdrożenia umowy brexitowej.

Kontrole towarowe na granicy UE – Wielka Brytania od 1 stycznia 2021 r.

Przypomnijmy, że w tej sytuacji 1 stycznia 2021 roku na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania powrócą kontrole. Zgodnie z zapowiedzią rządu brytyjskiego kontrole będą miały zastosowanie do wszystkich towarów importowanych z UE na teren Wielkiej Brytanii. Kontrole graniczne wprowadzone zostaną etapowo, pełne wdrożenie zaplanowano do 1 lipca 2021 roku.
Wielka Brytania zaplanowała III etapy wprowadzania kontroli:
Etap I: od stycznia 2021 r. przedsiębiorcy importujący towary standardowe będą musieli przygotować się na podstawowe wymagania celne i będą mieli czas do sześciu miesięcy na złożenie zgłoszeń celnych do HMRC. Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane przez sześć miesięcy dla wszystkich towarów. Ułatwienia nie będą dotyczyć wszystkich przedsiębiorców. Importerzy tytoniu i toksycznych chemikaliów będą zobowiązani do wypełnienia pełnego zgłoszenia celnego. Również handlowcy importujący żywe zwierzęta oraz rośliny i produkty roślinne wysokiego ryzyka będą musieli od samego początku posiadać uprzednie zgłoszenie i dokumentację zdrowotną.
Etap II: od kwietnia 2021 r. wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (POAO) – na przykład mięso, karma dla zwierząt domowych, miód, mleko lub produkty jajeczne oraz wszystkie rośliny i produkty roślinne podlegające przepisom będą również wymagać uprzedniego zgłoszenia i odpowiedniej dokumentacji zdrowotnej.
Etap III: od lipca 2021 r. handlowcy importujący wszystkie towary będą musieli składać deklaracje w punkcie przywozu i płacić odpowiednie taryfy. Wymagane będą pełne deklaracje bezpieczeństwa i ochrony, podczas gdy w przypadku towarów objętych SPS nastąpi zwiększenie kontroli fizycznych.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.