Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2020(19)
z dnia 16.10.2020

Sfałszowali zaświadczenia badań technicznych

Lepiej nie próbować przechytrzyć ITD takim prostym zabiegiem
Dzięki współpracy polskiej Inspekcji Transportu Drogowego z jej litewskim odpowiednikiem szybko ujawniono oszustwo. Kierowca nie miał zaświadczeń o ważnych badaniach technicznych pojazdów. Te, które zostały przesłane przez przewoźnika, w trakcie kontroli prowadzonej przez kujawsko-pomorskich inspektorów ITD, okazały się sfałszowane.
Na jednej z dróg w powiecie nakielskim (6.10.2020) patrol ITD zatrzymał zestaw należący do litewskiej firmy transportowej, który przewoził ładunek z Litwy do Niemiec. Kierowca nie okazał wymaganych zaświadczeń o ważnych badaniach technicznych ciągnika siodłowego i naczepy. W trakcie kontroli przewoźnik przesłał pocztą elektroniczną skany zaświadczeń, które miały potwierdzać ważność okresowych badań technicznych obu pojazdów.
Kontakt z litewskim odpowiednikiem ITD oraz sprawdzenie pojazdów w litewskim systemie informatycznym wykazały, że pojazdy nie posiadają ważnych badań technicznych. Przesłane inspektorom skany dokumentów były sfałszowane. Na zaświadczeniach o przeprowadzonym w 2018 roku badaniu technicznym wprowadzono nowe daty oraz inny stan licznika przebiegu samochodu ciężarowego, aby pasował do aktualnego.
Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy. Zostaną zwrócone dopiero po faktycznym wykonaniu badań technicznych. Wobec nieuczciwego przewoźnika litewskiego i osoby zarządzającej transportem w firmie toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 4 tys. 400 zł kary. Przewoźnik wpłacił kaucję na poczet kary.

Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ciągnika siodłowego i naczepy

Fot. ITD