Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2020(29)
z dnia 18.11.2020

Nielegalna jazda na oleju żeglugowym

Kontrola skarbowa ujawniła proceder w firmie transportowej w Pelplinie

Proceder stwierdzono we wszystkich skontrolowanych 15 ciągnikach siodłowych

IAS w Gdańsku

 
W Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła nielegalny proceder wykorzystywania oleju żeglugowego w transporcie drogowym.
7 listopada 2020 r. funkcjonariusze Wydziału Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w Gdańsku przy wsparciu funkcjonariuszy Działu Realizacji w Gdańsku przeprowadzili kontrolę zużycia paliwa w firmie transportowej w Pelplinie.
Kontrola wykazała, że do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego wykorzystywany był olej żeglugowy barwiony na niebiesko. Proceder stwierdzono we wszystkich skontrolowanych 15 ciągnikach siodłowych. Dodatkowo badania cieczy znajdującej się w pojemnikach PCV typu Mauzer wykazały identyczną substancję co w zbiornikach pojazdów. Pojemniki z podłączonymi do nich urządzeniami tworzyły przepompownię paliwa.
Uszczuplenie z tytułu niezapłaconych podatków szacuje się na kwotę 35 916 zł. Dalsze postępowanie o przestępstwo skarbowe w sprawie będzie prowadził Wydział Dochodzeniowo-Śledczy PUCS w Gdyni.
Olej żeglugowy, pod warunkiem wykorzystania go do celów żeglugowych, jest zwolniony od podatku akcyzowego. W związku z tym, że to paliwo jest tańsze od oleju napędowego, znajduje wielu nabywców, którzy wykorzystują go do celów napędowych.

Pojemniki z podłączonymi do nich urządzeniami tworzyły przepompownię paliw

IAS w Gdańsku