Wiadomości z rynku

niedziela
26 maja 2024

Jak poprawić warunki pracy kierowców?

IRU łączy siły ze spedytorami i związkami zawodowymi w szczytnym celu
1 grudnia 2020

Karta ma na celu zapewnienie kierowcom traktowania ich z szacunkiem i godnych warunków pracy

Fot. IRU

 
Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU), we współpracy z Europejską Radą Spedytorów (ESC) i Europejską Federacją Pracowników Transportu (ETF), przedstawiła kartę lepszego traktowania kierowców w miejscach załadunku i rozładunku.
Organizacja zachęcamy graczy branżowych i innych interesariuszy z całego świata do podpisania karty, aby pomóc w poprawie warunków pracy kierowców.

Nadal brakuje szoferów

Sektor transportu nadal boryka się z trudnościami w rekrutacji kierowców – zwracają uwagę przedstawiciele IRU. – Podczas gdy 20% młodych ludzi w wieku 15–24 lat na całym świecie nie pracuje, nie kształci się ani nie szkoli, wiele stanowisk pozostaje nieobsadzonych. W Europie 23% stanowisk kierowców ciężarówek i 19% stanowisk kierowców autobusów i autokarów jest wolnych.
Tymczasem kryzys COVID-19 pokazał, że usługi świadczone przez firmy transportowe są niezbędne dla rozwoju gospodarczego i stanowią podstawę sieci mobilności i intermodalnych łańcuchów dostaw na całym świecie. Rola kierowcy pojazdu użytkowego nigdy nie była ważniejsza, a podczas pandemii warunki pracy stały się trudniejsze.

Karta lepszego traktowania kierowców

Aby poprawić warunki pracy kierowców, zaczynając na poziomie europejskim, IRU podjęło inicjatywę zaproszenia ESC i ETF do połączenia sił i nakreślenia działań mających na celu poprawę traktowania kierowców w miejscach załadunku i rozładunku. Karta została zaprezentowana 25 listopada na posiedzeniu plenarnym UE ds. Sektorowego Dialogu Społecznego Transportu Drogowego, które gromadzi organizacje reprezentujące pracowników i pracodawców z całej UE oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Celem Karty jest promowanie wydajności i bezpieczeństwa zadań wykonywanych przez kierowców oraz zapewnienie wzajemnego szacunku między wszystkimi stronami. Trzy organizacje partnerskie wzywają teraz wszystkie zainteresowane strony i firmy zajmujące się transportem drogowym do przyłączenia się do tej inicjatywy, aby wywrzeć jak największy wpływ i poprawić jakość pracy w tym sektorze. Karta ma na celu zapewnienie kierowcom traktowania ich z szacunkiem i godnych warunków pracy, począwszy od miejsc dostaw. Obejmuje to dostęp do urządzeń sanitarnych, pomieszczeń socjalnych oraz bezpiecznych i chronionych parkingów.
– Poprawa jakości pracy i warunków pracy kierowców jest podstawą wizji IRU, aby przyciągnąć i zatrzymać kierowców w sektorze transportu drogowego. Karta będzie miała charakter globalny, ale cieszymy się, że jako pierwsza została wprowadzona w Europie. Mamy nadzieję, że wiele firm i organizacji podpisze Kartę, aby wspierać naszych kierowców i okazywać uznanie dla kluczowej roli, jaką pełnią każdego dnia w naszych społeczeństwach – powiedział Matthias Maedge, dyrektor IRU Advocacy.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.