Wiadomości z rynku

poniedziałek
6 maja 2024

Jaki będzie transport przyszłości?

Strategia na rzecz Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności
14 grudnia 2020

Strategia przewiduje, że do 2030 r. na drogach europejskich poruszać się będzie co najmniej 30 milionów samochodów zeroemisyjnych (na zdjęciu DAF CF Electric)

Fot. DAF

 
Komisja Europejska opublikowała 9 grudnia br. Strategię na rzecz Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności, która określa Plan Działania UE z 82 konkretnymi inicjatywami na najbliższe cztery lata. Ich realizacja ma przyczynić się w zamierzeniu Komisji do stworzenia bardziej neutralnego klimatycznie, cyfrowego i odporniejszego europejskiego systemu transportu.
W ramach konsultacji publicznych Komisji dotyczących przygotowywanej strategii BusinessEurope (paneuropejska federacja zrzeszająca pracodawców) miało okazję zaprezentować swoje stanowisko, w którego przygotowanie zaangażowane było TLP.
– Apelujemy w nim o stworzenie odpowiednich ram prawnych i finansowych, które umożliwią firmom transportowym w całej UE, w tym w Polsce, łagodne i stopniowe przejście cyfrowej i zielonej transformacji – poinformował na stronie internetowej TLP Adam Dorywalski, stały przedstawiciel TLP przy UE.

10 kamieni milowych

W Strategii znajduje się 10 kamieni milowych, które należy osiągnąć kolejno do 2030 r., 2035 r. i 2050 r.
Do 2030 r.:
- co najmniej 30 milionów samochodów zeroemisyjnych na drogach europejskich,
- 100 europejskich miast neutralnych klimatycznie,
- szybki ruch kolejowy podwoi się w całej Europie,
- transport pasażerski na trasach poniżej 500 km neutralny klimatycznie,
- zautomatyzowana mobilność wdrożona na dużą skalę,
- statki morskie o zerowej emisji zanieczyszczeń gotowe do wprowadzenia na rynek.
Do 2035 r.:
- zeroemisyjne duże samoloty gotowe do wprowadzenia na rynek.
Do 2050 r.:
- prawie wszystkie samochody osobowe, furgonetki, autobusy, a także nowe pojazdy ciężarowe zeroemisyjne,
- kolejowy ruch towarowy podwojony,
- w pełni funkcjonalna, multimodalna transeuropejska sieć transportowa dla zrównoważonego i inteligentnego transportu o wysokiej prędkości połączeń.
Osiągniecie powyższych 10 kamieni milowych ma być możliwe dzięki sformułowaniu 10 obszarów i w ich ramach 82 konkretnych inicjatyw (określonych w Planie Działania).

Zrównoważony Transport

1. Zwiększenie wykorzystania zeroemisyjnych pojazdów, statków i samolotów oraz paliw odnawialnych i niskoemisyjnych, a także związanej z nimi infrastruktury – np. poprzez zainstalowanie do 2030 r. 3 milionów publicznych punktów ładowania.
2. Stworzenie lotnisk i portów o zerowej emisji – np. poprzez nowe inicjatywy na rzecz promowania zrównoważonego transportu lotniczego i paliw morskich.
3. Zapewnienie zrównoważonej mobilności międzymiastowej i miejskiej – np. poprzez podwojenie ruchu szybkich kolei i rozbudowę dodatkowej infrastruktury rowerowej w ciągu najbliższych 10 lat.
4. Ekologiczny transport towarowy – np. poprzez podwojenie kolejowego ruchu towarowego do 2050 r.
5. Ustalanie cen emisji dwutlenku węgla i zapewnianie lepszych zachęt dla użytkowników – np. poprzez realizację kompleksowego zestawu środków mających na celu zapewnienie uczciwej i skutecznej wyceny wszystkich rodzajów transportu.

Inteligentny Transport

6. Urzeczywistnienie połączonej i zautomatyzowanej mobilności multimodalnej – np. poprzez umożliwienie pasażerom kupowania biletów na podróże multimodalne i płynne przełączanie się między środkami transportu.
7. Pobudzenie innowacji i wykorzystanie danych oraz sztucznej inteligencji w celu zapewnienia inteligentniejszej mobilności – np. poprzez pełne wsparcie rozmieszczenia dronów i samolotów bezzałogowych oraz dalsze działania na rzecz utworzenia Wspólnej Europejskiej Przestrzeni Danych Mobilności.

Odporny Transport

Transport był jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19, w związku z czym wiele przedsiębiorstw w tym sektorze doświadcza ogromnych trudności operacyjnych i finansowych. Komisja zobowiązuje się zatem do:
8. Wzmocnienia jednolitego rynku – np. poprzez wzmożenie wysiłków i inwestycji w celu ukończenia tworzenia transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) do 2030 r. oraz wsparcia sektora w odbudowie poprzez zwiększenie inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w modernizację flot wszystkich rodzajów transportu.
9. Uczynienie mobilności uczciwej i sprawiedliwej dla wszystkich – np. poprzez uczynienie nowej mobilności przystępnej cenowo i dostępnej we wszystkich regionach i dla wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej sprawności ruchowej, oraz uczynienie tego sektora bardziej atrakcyjnym dla pracowników.
10. Zwiększenie bezpieczeństwa transportu we wszystkich jego rodzajach – np. poprzez zmniejszenie do 2050 r. liczby ofiar śmiertelnych do niemal zera.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.