Wiadomości z rynku

czwartek
25 kwietnia 2024

Jak odzyskać pieniądze za kary „naciskowe”

Wniosek trzeba złożyć do organu pierwszej instancji, który wydał decyzję
22 stycznia 2021

Do tej pory na przejazd ciężarówki o nacisku do 11,5 t, na większości dróg publicznych, trzeba było wykupywać stosowne zezwolenia

Fot. ITD

 
Jak już informowaliśmy, zgodnie z nowymi przepisami, przewoźnicy, na których zostały nałożone kary za przekroczenie nacisku podczas przejazdu w okresie od 1 stycznia 2011 r. będą mogli żądać wznowienia postępowania.
11 stycznia br. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o drogach publicznych, dotycząca m.in. pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t. To oznacza, że wkrótce przewoźnicy drogowi będą mogli zacząć składać wnioski o wznowienie postępowań w sprawach, w których nałożono na nich kary pieniężne za brak zezwoleń na przewóz po określonych drogach w Polsce.

11,5 tony w TSUE

Do tej pory na przejazd ciężarówki o nacisku osi do 11,5 t, na większości dróg publicznych, trzeba było wykupywać stosowne zezwolenia. Wymóg ten został zaskarżony i w marcu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał go za niezgodny z prawem unijnym (z dyrektywą 96/53/WE). Polska musiała więc zmienić przepisy prawne, co właśnie nastapiło.
To oznacza, że przewoźnicy drogowi mogą starać się o zwrot pieniędzy za kary, które musieli zapłacić za brak wspomnianych zezwoleń. Trzeba złożyć wniosek o wznowienie postępowania. 14 dni po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw (licząc od 11 stycznia 2021 r.), wchodzą w życie m.in. te przepisy ustawy, które dotyczą wznowienia postępowania. Skargę o wznowienie trzeb wnieść najpóźniej w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy. Czasu zostało zatem niewiele.
Wniosek o jego wznowienie może złożyć każdy przewoźnik, który realizował transport od 1 stycznia 2011 r., niezależnie od trasy, miejsca załadunku lub rozładunku.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek trzeba złożyć do organu pierwszej instancji, który wydał decyzję o nałożeniu kary. Może to być organ jednostki samorządu terytorialnego zarządzającego drogą, a jeżeli karę nałożyła Inspekcja Transportu Drogowego, to do odpowiedniego wojewódzkiego inspektora. Jeżeli zaś decyzja podlegała ocenie sądu administracyjnego, to wówczas trzeba złożyć skargę o wznowienie postępowania do tego sądu, który ostatnio orzekał w sprawie nałożenia kary (tj. do wojewódzkiego sądu administracyjnego albo do Naczelnego Sądu Administracyjnego) – radzi radca prawny TLP Małgorzata Wieleba-Walicka.
We wniosku trzeba wskazać organ, który wydał decyzję, jak również datę i numer decyzji oraz podać dane firmy, która ubiega się o wznowienie postępowania. Wniosek warto umotywować, odnosząc się do nowelizacji ustawy i do wyroku TSUE. W przypadku skargi do sądu administracyjnego, trzeba wskazać takie same dane, odnosząc je do wydanego w sprawie orzeczenia tego sądu. Oficjalnego wzoru wniosku ani skargi nie ma w przepisach prawnych.
Dokumenty te może sporządzić każdy przedsiębiorca, jedynie skarga składana do NSA wymaga sporządzenia przez pełnomocników – wskazuje przedstawicielka TLP. Choć ustawa tego nie wymaga, do składanego wniosku warto załączyć dokumenty dotyczące wydanej przez organy decyzji lub wydanego przez sąd orzeczenia oraz dowód wpłaty pieniędzy na poczet kary.
Źródło: TLP
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.