Wiadomości z rynku

poniedziałek
29 kwietnia 2024

Strefy ekologiczne we Francji

Ograniczenia obowiązują tylko w określonych godzinach
3 lutego 2021

Plakietki ekologiczne mają różne kolory, w zależności od kategorii poziomem emisji pojazdu

Źródło: nalepkaekologiczna.pl

 
Od kierowców jeżdżących do Francji otrzymaliśmy pytania, jak dokładnie jest ze strefami ekologicznymi w tym kraju?
Chociaż strefy ekologiczne zostały wprowadzone we Francji dopiero w 2016 roku, polityka ochrony środowiska w tym kraju pod tym względem i tak wyprzedza większość krajów Europy. Francuskie strefy ekologiczne odznaczają się także kilkoma swoistymi cechami, których nie ma na przykład w Niemczech czy Austrii.
Obecnie we Francji funkcjonuje kilkadziesiąt stref ekologicznych należących do dwóch kategorii: ZCR i ZPA.
Strefy obowiązujące stale to ZCR (Zones à Circulation Restreinte – strefy ograniczonego ruchu). Takie obowiązują w Paryżu, Grenoble, Lille, Strasburgu. Dodatkowo, w sytuacji złej sytuacji pogodowej, tworzone mogą zostać dodatkowe, tymczasowe strefy ekologiczne uzależnione od warunków pogodowych ZPA (Zones de protection de l’air – strefy ochrony powietrza) w Paryżu, Strasburgu, Lionie i Dolinie Arve. Te strefy obowiązują tylko w przypadku występowania długotrwałego zanieczyszczenia powietrza. Oznacza to, że ograniczenia ruchu obowiązują tylko wtedy, jeśli określone granice emisji dla pyłów i tlenków azotu są przekroczone przez kilka dni. Ponadto w 2018 r. powstały również nowe strefy ekologiczne, z których każda obejmuje cały departament i wchodzi w życie w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Należą do nich w szczególności departamenty wokół odpowiednich miast powiatowych: Orleans, Chartres, La Roche-sur-Yon, Annecy, Chambery i wiele innych.

Oznaczenie stref ekologicznych we Francji

Strefy ekologiczne we Francji zwane są „strefami ograniczonego ruchu“ (Zones à Circulation Restreinte – ZCR).
Strefy powołane zostały na mocy dekretu z czerwca 2016 roku. Podlegają, tak jak w innych krajach, jurysdykcji miasta, które je wprowadza. Każde miasto określa, czy kierowcy muszą posiadać stosowną plakietkę ekologiczną, aby wjechać do miasta i na tereny podmiejskie, a także jaki typ plakietki jest wymagany. Strefy oznaczone są znakami drogowymi. Przypadkowy wjazd do strefy i wiążąca się z tym kara finansowa są tu mniej prawdopodobne niż w Austrii, gdzie początek strefy ekologicznej nie jest oznakowany.

Znak drogowy wyznaczający początek strefy ekologicznej we Francji

Źródło: nalepkaekologiczna.pl

Obowiązywanie stref ekologicznych we Francji

Strefy ekologiczne we Francji wyróżniają się kilkoma swoistymi cechami w porównaniu z tymi, które obowiązują w sąsiednich krajach – Niemczech i Austrii. Pierwszą jest zakres obowiązywania francuskich stref ekologicznych. Zaraz po ich wprowadzeniu obowiązek posiadania plakietek ekologicznych dotyczył wyłącznie francuskich kierowców (tj. samochodów na francuskich tablicach rejestracyjnych). Dla samochodów zagranicznych obowiązek ten wprowadzono w lutym 2017 r.

Znak drogowy wyznaczający koniec strefy ekologicznej

Źródło: nalepkaekologiczna.pl

Do czego służy plakietka ekologiczna?

Plakietki ekologiczne powstały w celu odróżnienia pojazdów przyjaznych środowisku od tych, które zanieczyszczają powietrze w miastach i przyczyniają się do obniżenia jakości życia. Plakietka ekologiczna określa poziom zanieczyszczenia powietrza powodowany przez pojazd, a jego kategoria oznaczona jest przez poziomy emisji na podstawie karty rejestracyjnej pojazdu (cześć I lub część II) zeskanowanej z obu stron. Dokumenty te wymagane są w przypadku zamawiania naklejki ekologicznej Crit'Air online.
Każda naklejka ekologiczna wydawana jest dla konkretnego pojazdu i przypisana do jego tablicy rejestracyjnej. Naklejka jest ważna bezterminowo, więc dopóki nie kupisz nowego samochodu, nie musisz się martwić jej wymianą. Wystarczy zamówić ją raz i możesz jeździć po całej Francji. Francuskie plakietki ekologiczne Crit'Air są wymagane w strefach ekologicznych: Grenoble, Chambéry, Lille, Lyon, Marsylia, Paryż, Grand Paris, Strasburg i Tuluza.

Sześć typów plakietek

Francja wprowadziła łącznie sześć typów plakietek ekologicznych. Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest kolor, zgodnie z którym samochód jest umieszczany w jednej z sześciu kategorii zgodnie z jego poziomem emisji, co pozwala policji w łatwy sposób przeprowadzić kontrolę w strefie ekologicznej. Każda plakietka wydawana jest na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu i informuje, jak głośny i szkodliwy dla środowiska jest samochód.
Plakietka oznaczająca pojazdy najbardziej przyjazne dla środowiska ma we Francji zielony kolor. Jednak tego typu plakietkę mogą otrzymać tylko pojazdy elektryczne. Z kolei najmniej przyjazne dla środowiska samochody otrzymują szarą plakietkę. Samochody wyprodukowane przed 1997 i motocykle sprzed 2000 roku nie otrzymują żadnej plakietki. Pozostałe francuskie plakietki mają następujące kolory (począwszy od najmniej ekologicznych): bordowy, pomarańczowy, żółty i fioletowy.
W górnej części każdej plakietki znajduje się napis „Crit'Air“, który określa strefy ekologiczne we Francji i który znajduje się na znakach drogowych wyznaczających początek i koniec stref ekologicznych.

Zamawianie Crit'Air

Francuską plakietkę ekologiczną, która umożliwia bezproblemowy wjazd do centrum Paryża i innych miast, możesz w łatwy sposób zamówić online. Potrzebujesz tylko karty rejestracyjnej swojego pojazdu (część I lub część II). Otrzymasz francuską naklejkę ekologiczną pocztą w ciągu 7 dni. Przesyłka jest bezpłatna.

Gdzie umieścić naklejkę ekologiczną

Naklejkę należy umieścić na przedniej szybie pojazdu – albo w górnym prawym rogu, albo w dolnym prawym rogu. Można ją przykleić na przykład obok winiety. Naklejka ekologiczna umożliwia wjazd do centrum Paryża i na teren innych stref ekologicznych we Francji, zgodnie z typem plakietki, jaką otrzymał pojazd.

Naklejka wymagana jest tylko w określonym czasie

Inną swoistą cechą stref ekologicznych we Francji jest ograniczenie czasowe. Znak drogowy, oprócz informacji o początku strefy ekologicznej, może wskazywać także czas obowiązywania, np. „od 8 do 20“. Oznacza to, że w tak określonym przedziale czasowym samochód musi być oznakowany naklejką ekologiczną przed wjazdem na teren strefy. Poza tym przedziałem czasowym można przejeżdżać przez strefę bez plakietki ekologicznej.
Tego typu przedziały czasowe są typowe dla Francji. Podobne przepisy istnieją w Paryżu od 2015 roku: autobusy i ciężarówki o masie powyżej 3,5 tony i roku produkcji wcześniejszym niż 1 października 2001 nie mogą wjeżdżać na teren miasta między godz. 8 a 20.00. Naklejka ekologiczna jest kolejnym sposobem na ograniczenie zagęszczenia ruchu w miastach.
Tak jak wprowadzenie strefy ekologicznej leży wyłącznie w gestii danego miasta, tak również do miast należy określenie ograniczeń czasowych strefy.

Surowe kary

Wjeżdżając na teren strefy ekologicznej bez naklejki, możesz narazić się na surowe kary. Niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza wizyta we Francji, czy odwiedzasz ten kraj regularnie, zaleca się zakup odpowiedniej plakietki ekologicznej. Ponieważ plakietka jest ważna bezterminowo, możesz z niej korzystać już zawsze.
Po wprowadzeniu stref ekologicznych w Paryżu ustanowiono okres przejściowy. Początkowo policja jedynie przypominała kierowcom o obowiązku posiadania naklejki ekologicznej. Teraz jednak wjazd na teren strefy ekologicznej bez plakietki ekologicznej może sporo kosztować. Najniższa kara, jaką możemy zapłacić za nieposiadanie aktualnej winiety wynosi od 68 do nawet 375 euro w zależności od wielkości i rodzaju pojazdu Kary dla kierowców, którzy ignorują te przepisy będą stopniowo rosnąć.
Źródło: nalepkaekologiczna.pl
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.