Wiadomości z rynku

środa
15 maja 2024

TIR jako bezpieczne rozwiązanie tranzytowe dla transportu Wielka Brytania-UE

IRU zachęca przewoźników do korzystania ze sprawdzonego systemu
26 stycznia 2021

IRU zachęca przewoźników do korzystania z karnetu TIR w przewozach między UE a Wielką Brytanią

Fot. IRU

 
Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) zachęca przewoźników do korzystania z karnetu TIR w przewozach między UE a Wielką Brytanią.
TIR powstał w 1949 roku, aby pomóc przekraczać granice z towarami w kilku krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii – przypominają przedstawiciele IRU. – Siedemdziesiąt lat później nowa granica celna między Wielką Brytanią a UE połączyła się z tysiącami innych globalnych korytarzy, które obecnie korzystają z TIR. Ponieważ nowe korytarze handlowe na Bliskim Wschodzie wykazują skrócenie czasu nawet o 92%, a Egipt stał się niedawno 77. krajem, który ratyfikował konwencję ONZ TIR, europejscy i brytyjscy przewoźnicy i spedytorzy ponownie postrzegają TIR jako prosty, szybki i bezpieczny tranzyt po Brexicie.
Karnet TIR może być teraz używany przez firmy do transportu towarów do i z Wielkiej Brytanii. Akredytowani przewoźnicy TIR w UE, Wielkiej Brytanii i poza nią mogą korzystać z tego wypróbowanego i sprawdzonego systemu w celu łatwego wykonywania procedur celnych.

Dlaczego warto skorzystać z TIR?

IRU zwraca uwagę, że jest to opłacalne rozwiązanie: jedna gwarancja za stałą cenę obejmuje wiele przesyłek i wiele punktów załadunku/rozładunku.
Wysoka gwarancja: pokrycie do 100 000 EUR. Bezpieczeństwo: ładunek jest zawsze zaplombowany, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia i oszustwa.
Cyfrowe zgłoszenie wstępne: można zgłosić informacje o ładunku z wyprzedzeniem w przypadku operacji tranzytowych na terytorium UE.
Łatwość obsługi: załatwia się formalności bezpośrednio w urzędzie celnym, bez pomocy osób trzecich.
Jak informuje portal biznes.gov.pl, jeśli wysyłasz albo sprowadzasz towary z krajów pozaunijnych powinieneś wiedzieć o ułatwieniach, jakie daje system TIR. Jest to międzynarodowy tranzyt celny, którego funkcjonowanie oparte jest na przepisach Konwencji TIR (skrót od fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy) z 1975 roku (z późniejszymi zmianami). Jej celem było uproszczenie procedur na przejściach granicznych i w urzędach celnych przy przewozach drogowych. Jest to jedyny uniwersalny system umożliwiający przemieszczanie ładunków pod zamknięciem celnym w pojazdach lub kontenerach oznakowanych biało-niebieską tablicą TIR.
Karnet TIR
Karnet TIR jest dokumentem systemu TIR, który spełnia rolę dokumentu gwarancyjnego i celnego, pod osłoną którego może być realizowana procedura TIR. Karnety TIR drukowane są w Genewie i stanowią własność IRU. Wykonane są ze specjalnego papieru i posiadają szereg zabezpieczeń w celu uniknięcia funkcjonowania w obiegu karnetów fałszywych. Każdy posiada indywidualny numer, kod kreskowy, znak wodny. Pod osłoną karnetów TIR można przewozić prawie wszystkie towary z wyłączeniem m.in. produktów tytoniowych i alkoholu (dozwolone są piwo, wino oraz tytoń surowy służący do wyrobu papierosów)

Co daje karnet TIR?

Posiadacze karnetu TIR mogą korzystać z ułatwień w międzynarodowym transporcie towarów. Oznacza to, że w przejściowych, czyli granicznych urzędach celnych nie są pobierane przez władze celne żadne dodatkowe zabezpieczenia czy gwarancje na poczet ewentualnych należności celno-podatkowych pojawiających się przy wprowadzaniu towaru na dany obszar celny.
Ponadto zasadą jest, że zamknięcia celne nałożone w wyjściowym urzędzie celnym, akceptowane są przez władze celne kolejnych krajów, a więc pojazd drogowy przejeżdża przez przejściowe (graniczne) urzędy w zasadzie bez kontroli ładunku.
Konwencja TIR jest jednym z najbardziej efektywnych międzynarodowych instrumentów przygotowanych pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych. Operacje TIR można realizować w 58 krajach.
Trzeba jednak pamiętać, że władze celne każdego państwa tranzytowego zawsze mają prawo dokonać kontroli towaru i jest to zgodne z przepisami Konwencji TIR.

Jak długo ważny jest karnet?

Każdy karnet TIR ma określony nieprzekraczalny termin ważności od daty wydania. Oznacza to, że najpóźniej tego dnia można otworzyć karnet w wyjściowym urzędzie celnym. Taki karnet pozostaje ważny do czasu zakończenia podróży i zamknięcia procedury TIR w docelowym urzędzie celnym. Karnety, którym upłynął termin ważności i nie zostały otwarte w terminie, stają się dokumentami nieważnymi i nie można ich wykorzystać. Przedstawienie takiego karnetu TIR w urzędzie celnym może skutkować wstrzymaniem wydawania karnetów przez ZMPD.
Na podstawie karnetu TIR odprawa celna dokonywana jest dwa razy: u nadawcy oraz w kraju przeznaczenia (albo na granicy, albo u ostatecznego odbiorcy).
Karnet upoważnia tylko do jednej danej jazdy. Posiadacz karnetu TIR jest odpowiedzialny za zgłoszenie towarów do odprawy władzom celnym docelowym jak również za uiszczenie wszelkich należności, opłat i kar związanych z ładunkiem w przypadku, gdy karnet TIR nie został prawidłowo zwolniony.
Karnety TIR wydawane są wyłącznie przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD).
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.