Cyfrowy „zielony paszport” ma potwierdzać szczepienie przeciwko Covid-19 lub negatywne wyniki testów
Fot. trm24.fr
17 marca Komisja Europejska przedstawi cyfrowy projekt „zielonego paszportu” potwierdzający szczepienie przeciwko Covid-19 lub negatywne wyniki testów. Zostanie zaprojektowany w oparciu o koncepcję swobodnego przepływu towarów, wprowadzoną przez Brukselę od początku pandemii.
Nazwa zielonego paszportu cyfrowego nawiązuje do „zielonych szlaków” wprowadzonych w marcu 2020 r., w celu ułatwienia ruchu ciężarówek na granicach.
Dla turystów i zawodowców
Zielony paszport będzie służył zarówno podróżom turystycznym, jak i zawodowym, a zatem dotyczyć będzie kierowców w transporcie drogowym. Zdaniem komisji ma to na celu uniknięcie ograniczeń ruchu na granicach, takich jak te wprowadzone przez kilkanaście państw, w tym Niemcy, które kontrolują samochody i pojazdy ciężarowe ze Słowacji, austriackiego Tyrolu i Czech, powodując korki złożone z tysięcy pojazdów. Ta przeszkoda w swobodnym przepływie osób i towarów w strefie Schengen nie podoba się Komisji Europejskiej.
Do tej pory zapewniony był jedynie swobodny przepływ towarów. Tym razem gwarantowany będzie także swobodny przepływ osób, czyli kierowców.
Zatwierdzą na szczycie
Propozycja, która ma na celu stopniowe przywracanie swobody przepływu osób (a już nie tylko towarów) w UE zostanie przekazana 25 marca na kolejny szczyt „27” - zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Margaritis. Schinas, po spotkaniu europejskich ministrów zdrowia. Na szczycie Dwudziestu Siedmiu w styczniu uzgodniono zasadę wspólnych standardów dla tego certyfikatu.
Niektóre kraje już podjęły inicjatywę. Islandia była jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły paszport szczepień. Szwecja i Dania chcą opracować elektroniczne świadectwo szczepień. Ponadto zawarto porozumienie w sprawie zielonego paszportu między Izraelem a Grecją-Cyprem.