Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(17)
z dnia 04.05.2021

Nowa fabryka elektrycznych Volkswagenów

Niemiecki koncern rozpoczął budowę w Chinach

Produkcja w nowej fabryce rozpocznie się w drugiej połowie 2023 r.

Fot. Volkswagen

 
Grupa Volkswagen w Chinach rozpoczęła niedawno budowę nowego zakładu w Anhui, w którym będą produkowane samochody elektryczne na modułowej platformie MEB. Jako trzecia fabryka aut elektrycznych w Chinach należąca do Grupy – dołączając do zakładów w Anting (SAIC VW) i w Foshan (FAW-VW) – fabryka Volkswagena w Anhui od pierwszego dnia funkcjonowania będzie zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Produkcja ruszy w 2023 roku

Budowa zakładu ma zostać ukończona w połowie 2022 roku, produkcja rozpocznie się w drugiej połowie 2023 r. Fabryka jest kolejnym elementem rozwoju elektromobilności niemieckiego koncernu. Do 2025 roku Volkswagen w Chinach planuje dostarczać do 1,5 miliona nowych aut elektrycznych rocznie.
Dr Stephan Wöllenstein, dyrektor generalny Grupy Volkswagen w Chinach: – Zakład Volkswagena w Anhui ma stać się globalnym centrum innowacji w dziedzinie e-mobilności i ważnym elementem w dekarbonizacji Grupy. Ponieważ Chiny są największym na świecie pojedynczym rynkiem samochodów elektrycznych, musimy zwiększyć lokalną produkcję. Zakład Volkswagena w Anhui będzie jej istotną częścią. Fabryka, która od pierwszego dnia będzie zasilana zieloną energią, pokazuje – oprócz naszych samochodów – nasze zaangażowanie w redukcję emisji CO2.

Innowacyjny kompleks

Budowa fabryki Volkswagena w Anhui oznacza zmianę przeznaczenia i modernizację terenów poprzemysłowych dawnych zakładów JAC oraz uruchomienie nowej blacharni. Nowa będzie miała powierzchnię około 141.000 m2 i będzie stanowić część zakładu o całkowitej powierzchni wynoszącej około 500.000 m2. Nowy fabryka będzie wyposażona w szereg systemów służących oszczędzaniu energii w ramach kompleksowego działania na rzecz zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Między innymi w urządzenia do produkcji o niskim zużyciu energii. W okolicy planowana jest również budowa zakładu produkującego akumulatory oraz inne komponenty. Przewiduje się, że do 2025 roku w zakładzie w Anhui znajdzie zatrudnienie około 500 pracowników. Połączenie w nowej fabryce badań i rozwoju, poprawy jakości, produkcji oraz testów, zapewni Grupie szybsze wprowadzenie na rynek nowych samochodów elektrycznych.