Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(27)
z dnia 09.06.2021

Volvo Trucks udźwiękawia elektryczne

Od lipca wszystkie takie pojazdy będą musiały hałasować
 
W trosce o bezpieczeństwo Volvo Trucks opracowuje dźwiękowy system ostrzegawczy dla swoich modeli samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym. Producent zamierza dostosować się do europejskich przepisów, które wymagają emisji dźwięku przez pojazdy elektryczne.
„Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ostrzeganie pieszych, rowerzystów i innych użytkowników dróg o zbliżających się ciężarówkach. Bez tego systemu poruszałyby się w niemal idealnej ciszy. Ponadto dźwięki zostały zaprojektowane tak, aby były przyjemne i dyskretne, nie tylko dla kierowcy, ale także dla osób znajdujących się w pobliżu pojazdu” – poinformowało Volvo w komunikacie prasowym.

Od lipca elektryczne muszą być słyszalne

Od 1 lipca wszystkie nowe pojazdy elektryczne poruszające się w UE będą musiały emitować określony poziom hałasu podczas jazdy poniżej 20 km/h. Ten poziom dźwięku, w zależności od prędkości pojazdu, wzrośnie proporcjonalnie do tej ostatniej. Przy prędkości 20 km/h powinien wynosić co najmniej 56 decybeli. W Stanach Zjednoczonych ustawodawstwo jest podobne dla pojazdów poruszających się z prędkością do 30 km/h. Jeśli pojazd okaże się zbyt dyskretny, obowiązkowy staje się dźwiękowy system ostrzegawczy (AVAS).
Aby spełnić nowe wymagania i jednocześnie zachować korzyści płynące z niższego poziomu hałasu wytwarzanego przez pojazdy elektryczne, Volvo Trucks opracowało unikalny zestaw dźwięków premium dla swoich modeli samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.
- Bardzo popieramy tę nową legislację. Od najmłodszych lat, w ruchu ulicznym, nauczyliśmy się ufać nie tylko temu, co zobaczyliśmy, ale także temu, co usłyszeliśmy, czasami do tego stopnia, że nawet nie patrzyliśmy już przed przejściem przez ulicę! Nasz nowy system ostrzegawczy pozwala nam upewnić się, że piesi i rowerzyści są w pełni świadomi obecności naszych elektrycznych ciężarówek, gdy są w pobliżu - powiedziała Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Posłuchaj dźwięków

Akustyczny system ostrzegawczy opracowany przez zespół Volvo dla pojazdów elektrycznych w rzeczywistości składa się nie z jednego, lecz z czterech różnych dźwięków. Informują osoby w pobliżu o ruchach pojazdu: do przodu, na biegu jałowym, do tyłu itp. Intensywność dźwięków zmienia się wraz z prędkością pojazdu, a ich częstotliwość podczas przyspieszania i zwalniania.