Wiadomości z rynku

niedziela
12 maja 2024

Za cztery lata objedziemy Chełm

Umowa na projekt i budowę obwodnicy podpisana
21 czerwca 2021

Fot. GDDKiA

 
13-kilometrową obwodnicę Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 zaprojektuje i zbuduje za kwotę ok. 442 mln zł zrealizuje firma Strabag. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą.
- Podpisana umowa jest już 23. w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszły 23 zadania o łącznej długości blisko 280 km i wartości prawie 8 mld złotych - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Co w ramach inwestycji?

Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, czterech węzłów drogowych oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym dwóch mostów w ciągu drogi ekspresowej. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i BRD. W ramach inwestycji zbudowane zostaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także obwód utrzymania drogi ekspresowej.

Przebieg

Trasa przebiegać będzie w nowym śladzie i ominie Chełm od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm - Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.
W związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości ok. 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego (Dorohucza - początek obwodnicy Chełma). Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.

Termin realizacji

W terminie 10 miesięcy ma zostać wykonany projekt i powinny zostać złożone dokumenty do wojewody lubelskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Budowa planowana jest w latach 2023-2025.

 

Źrodło: GDDKiA

 

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.