Wiadomości z rynku

piątek
19 kwietnia 2024

Naczepy Smart-line wyjadą z Wielunia

Ruszyła produkcja niskopodwoziowych pojazdów Langendorf
26 listopada 2021

Fot. AM

 
Langendorf oficjalnie ruszył z produkcją naczep niskopodwoziowych o ładowności do 47 ton w rozbudowanym zakładzie zlokalizowanym bezpośrednio w sąsiedztwie spółki-matki Wielton w Wieluniu (Langendorf Polska należy do grupy Wielton.

 

Fot. AM

 

Wsparcie dla głównego zakładu

Na powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych produkowane są komponenty dla głównego zakładu w niemieckim Waltrop oraz 8-10 naczep niskopodwoziowych miesięcznie. Firma zapowiada, że wydajność w nadchodzącym roku będzie zwiększana.
- Zaangażowanie Langendorf w produkcję wysokiej jakości pojazdów wzrosło znacznie w ostatnich latach. Odnotowaliśmy 60-procentowy wzrost sprzedaży i staramy się ten poziom utrzymać głównie w Niemczech i Północnej Europie - podkreśla dr Klaus P. Strautmann, dyrektor zarządzający Langendorf Polska.
Ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne w Waltrop, nowy zakład w Polsce ma zwiększyć moce przerobowe i poszerzyć portfel naczep niskopodwoziowych o kompletną gamę pojazdów standardowych, jak również o zaawansowane pojazdy pięcio- i wieloosiowe.
- Wciąż potrzebujemy nowych produktów i takimi są nasze niskopodwoziowe przyczepy, które znane są na rynku od wielu lat i które cały czas ulepszamy - mówi Strautmann.
Langendorf tworzył przyczepy niskopodwoziowe w latach 50. i 60. i już wtedy były one znane z innowacyjnych rozwiązań.

 

Fot. AM

 

Większa ładowność

Nowa technologia wytwarzania naczep polega na użyciu lekkich komponentów, co obniża ich masę własną, przy jednoczesnym zwiększeniu ładowności oraz możliwości. To są wyzwania, które Langendorf podejmuje i odnosi w tej dziedzinie sukcesy.
- Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Polsce była konieczna, ze względu na wejście w nową fazę wzrostu i planowane znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych Grupy Langendorf - mówi Strautmann. W ubiegłym roku spółka przejęła pełną opiekę nad rozwojem produktowym naczep niskopodwoziowych oferowanych w całej Grupie Wielton pod niemiecką marką. Produkcja spółki Langendorf Polska rozpoczęła się w październiku 2020 r., obejmując swoim zakresem wytwarzanie naczep niskopodwoziowych, inloaderów oraz innych pojazdów specjalistycznych.
Czołowym produktem firmy są naczepy Smart-line polecane do transportu ciężkich, wielkogabarytowych towarów, koparek, czy też innych maszyn. Przykładowy model SATÜV40 wyposażony jest w teleskopowy rozsuw pokładu załadunkowego do całkowitej długości 13.550 mm. Mała masa naczepy pozwala transportować ładunki ważące do 44,5 tony. Każdą z nich (oprócz modelu TÜ30) przystosowano do dwu i trzyosiowych ciągników siodłowych ze względu na dwie pozycje sworznia królewskiego. Zamontowano otwierane i zdejmowane burty aluminiowe na przedniej platformie. Najazdy są w wersji mechanicznej i hydraulicznej, trzecia i czwarta oś samoskrętna.

 

Fot. AM

 

Szybsze terminy realizacji

Obecnie przestrzeń produkcyjna dostępna w niemieckim Waltrop jest ograniczona stale rosnącym zapotrzebowaniem na naczepy niskopodwoziowe oraz naczepy wywrotki. W związku z tym nowoczesny zakład w Wieluniu służy jako dodatkowe miejsce produkcji. Dzięki temu niemiecka spółka przyspieszy terminy dostaw. Kolejną zaletą uruchomienia Langendorf Polska w bezpośrednim sąsiedztwie z zakładami produkcyjnymi należącymi do Wieltonu jest fakt, iż wieluński producent pojazdów użytkowych dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Europie stanowiskiem do całopojazdowego badania naczep. W tym miejscu pojazdy Smart-Line mogą zostać poddane kompleksowej kontroli technicznej.
- Dzięki nowej lokalizacji zwiększamy nasze zdolności produkcyjne i umożliwiamy w przyszłości wytwarzanie jeszcze większej ilości komponentów we własnym zakresie. Zasadnicze procesy inżynieryjne pozostają w Waltrop, ale cieszymy się, że udało nam się pozyskać do zespołu w Polsce bardzo kompetentnych i dobrze wyszkolonych pracowników, stanowiących uzupełnienie kadry Langendorfa. Ponadto, korzystamy z możliwości lakierowania techniką KTL w zakładzie Wieltonu, co przekłada się na dodatkową przewagę konkurencyjną - zaznacza Strautmann.

 

Fot. AM

 

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.