Wiadomości z rynku

środa
24 kwietnia 2024

Z kodem QR systemu IMI w drogę

Zgłaszanie delegowania kierowców od lutego 2022 r.
29 grudnia 2021

Od lutego 2022 r. kierowcy w transporcie międzynarodowym będą musieli okazywać służbom kontrolnym kod QR systemu IMI
Fot. ZM

 
Od lutego 2022 r. kierowcy w transporcie międzynarodowym będą musieli okazywać służbom kontrolnym kod QR systemu IMI.
W oczekiwaniu na wejście w życie przepisów związanych z Pakietem Mobilności, skontaktowaliśmy się z Krajowym Koordynatorem Systemu IMI z zapytaniem, jak w praktyce będzie wyglądało wdrażanie modułu delegowania kierowców w Polsce oraz czy polscy przewoźnicy będą mieli czas na przygotowanie się do nowych procedur.

Wielojęzyczne narzędzie wymiany informacji

Przypomnijmy - System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym – IMI (ang. Internal Market Information System) jest funkcjonującym od lat, wielojęzycznym narzędziem wymiany informacji między administracjami krajowymi państw członkowskich EOG, a także Komisją oraz organami, urzędami i agencjami Unii. To powstałe w roku 2008 narzędzie, funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (rozporządzenie w sprawie IMI).
System służy ułatwieniu współpracy administracyjnej i pomocy udzielanej sobie wzajemnie przez organy publiczne państw członkowskich, a przez to usprawnia funkcjonowanie jednolitego rynku.
Każde państwo członkowskie wyznacza Krajowego Koordynatora systemu IMI. W Polsce Krajowy Koordynator umiejscowiony jest w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wyznaczono ponadto koordynatorów odpowiedzialnych za poszczególne obszary – dziedziny prawodawstwa rynku wewnętrznego, obecnie w systemie IMI funkcjonuje 16 takich obszarów (m.in. delegowanie pracowników).
Obecnie poszczególne kraje europejskie posiadają własne platformy, w ramach których dokonujemy zgłoszeń delegowanych kierowców. Ze zgłoszeń w ramach platform krajowych korzystamy m.in. delegując kierowców do Niemiec (MiLoG), Austrii (ZKO3-T), Francji (SIPSI), Holandii oraz Włoch.

Od lutego 2022 nowy obszar w IMI

Krajowy Koordynator Systemu IMI poinformował, że od lutego 2022 roku w ramach systemu IMI zacznie funkcjonować nowy obszar, tj. pakiet mobilności, w ramach którego uruchomiony zostanie moduł delegowania kierowców. Do generowania i składania przez przewoźników zgłoszeń delegowania (posting declaration) stworzony zostanie publiczny interfejs połączony z systemem IMI. Interfejs publiczny, tak jak system IMI, będzie wielojęzyczny i dostępny przez internet w języku polskim. Do systemu IMI za pośrednictwem interfejsu publicznego będą wprowadzane:
  • dane dotyczące delegowania kierowcy (kraj delegowania, daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania, numery rejestracyjne samochodu, rodzaj świadczonej usługi transportowej);
  • dane kierowcy (imię, nazwisko, nr licencji);
  • dane dokumentu tożsamości kierowcy (rodzaj dokumentu tożsamości, numer, data wydania, data ważności);
  • adres zamieszkania kierowcy (ulica, nr domu, kod, miasto, państwo);
  • informacje dot. firmy, w której kierowca jest zatrudniony (nazwa, nr licencji, nr z narodowego rejestru firm, nr VAT, kraj rejestracji),
  • dane kontaktowe zarządzającego transportem (imię, nazwisko, adres email, numer telefonu), osoba kontaktowa (może być ta sama co zarządzający transportem).

Adriana Kominowska
Fot. Kancelaria Prawna Viggen

Będą kontrolować kod QR

Przewoźnik będzie mógł dokonać jednego zgłoszenia kierowcy do wszystkich krajów delegowania, przy czym należy pamiętać, że dane muszą być regularnie aktualizowane w systemie. Dla każdego zgłoszenia zostanie wygenerowany niepowtarzalny kod QR - po jego sczytaniu służby kontrolne będą miały dostęp do wszystkich danych delegowania. Kierowca będzie mógł okazać kod w formie elektronicznej lub papierowej.
Krajowy Koordynator IMI przekazał, że obszar „pakiet mobilności” wraz z modułem pozwalającym na delegowanie kierowców w ramach systemu IMI jest już gotowy i zostanie uruchomiony zgodnie z planem – przewoźnicy będą mogli korzystać z niego od lutego 2022 r. Obecnie funkcjonujące platformy krajowe zostaną zastąpione publicznym interfejsem połączonym z systemem IMI. Aktualnie trwają szkolenia służb kontrolnych, w najbliższym czasie planowane są również akcje edukacyjne dla przedsiębiorców.
W przypadku pytań związanych z systemem IMI lub innych kwestii dotyczących Pakietu Mobilności, zapraszamy do kontaktu.
 
Adriana Kominowska,
Ekspert Działu Silnik Prawny
Kancelaria Prawna Viggen
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.