Wiadomości z rynku

poniedziałek
12 maja 2025

Ekspresową 74 Mniów-Kielce pojedziemy w 2025 roku

GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę tej trasy
4 kwietnia 2022

Fot. GDDKiA

 
Rozpoczyna się realizacja kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę tej trasy na odcinku Przełom/Mniów - Kielce Zachód. Kontrakt o wartości ok. 537,7 mln zł zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Nową drogą pojedziemy w drugiej połowie 2025 roku.
- Droga krajowa nr 74, na odcinku Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód, to kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Dzięki niej mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zyskają nową, dwujezdniową drogę, która usprawni komunikację nie tylko do Kielc, ale również do sąsiednich województw - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Szybszy tranzyt, łatwiejszy dojazd do Kielc

Odcinek od Mniowa do Kielc jest kolejną, po obwodnicy Opatowa, aktualnie realizowaną inwestycją w ciągu drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim. Inwestycja ma duże znaczenie nie tylko dla kierowców podróżujących tranzytem na trasie Łódź - Kielce - Rzeszów, ale kompleksowo rozwiązuje również problem dojazdu ze stref podmiejskich do Kielc.
Aktualnie droga krajowa nr 74, na wjeździe i wyjedzie z Kielc w stronę Mniowa i Miedzianej Góry, jest często zakorkowana. Droga ekspresowa S74 usprawni przejazd między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2.

Dwie jezdnie i MOP

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc.
Zadanie obejmuje również m.in. budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748). Zbudowane zostaną również Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.
Zgodnie z umową, projekt budowlany powinien być gotowy w I kwartale 2023 roku. W drugiej połowie przyszłego roku będą mogły ruszyć roboty budowlane.

Kolejne kilometry S74 w woj. świętokrzyskim

Od ubiegłego roku trwa realizacja około 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 z łącznikiem północnym w ciągu DK74 o długości ok. 3 km. W tym roku planowane jest zakończenie prac projektowych dla tych inwestycji.
GDDKiA ogłosiła także przetarg na realizację przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce, które w przyszłości połączy istniejący odcinek S74 Kielce - Cedzyna z realizowanym odcinkiem Przełom/Mniów - Kielce Zachód. To oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy o długości ok. 28 km. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.