Solaris Urbino 12 hydrogen rozpoczął służbę w Koninie Fot. Solaris
Solaris uroczyście przekazał pierwszy autobus wodorowy dla komunikacji miejskiej w Polsce. Dzierżawcą Urbino 12 hydrogen są Miejskie Zakłady Komunikacji w Koninie. Polska dołącza tym samym do grona państw, które już korzystają z tej supernowoczesnej, bezemisyjnej technologii. Włochy, Niemcy, Holandia i Szwecja – to kraje, w których transport publiczny już jest realizowany przy współudziale solarisowych wodorowców. Za sprawą MZK Konin do tego grona dołączył przewoźnik z Polski.
Nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Polsce
Praca przewozowa autobusu miejskiego Solaris Urbino 12 hydrogen w Koninie wynosić będzie około 300 kilometrów dziennie w dni powszednie i w soboty oraz około 200 km w niedziele i święta. Autobus wodorowy będzie można spotkać na liniach miejskich 50, 52, 54, 56 i 59. Tankowanie pojazdu odbywać się będzie na mobilnej stacji, zlokalizowanej na terenie ZE PAK S.A. w Koninie przy ul. Przemysłowej. – Gospodarka wodorowa staje się obszarem, w który angażuje się coraz więcej sektorów: lotniczy, kolejowy, przemysłowy, energetyczny, mieszkaniowy – powiedział Javier Calleja, prezes Solaris Bus & Coach. – Nasza firma obrała ten przyszłościowy kierunek już kilka lat temu, a takie dni jak dziś są dla nas największą nagrodą i urzeczywistnieniem realizowanych projektów. Miasto Konin otwiera dziś nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Polsce – supernowoczesnej komunikacji napędzanej wodorem. – Autobusy wyposażone w ogniwa wodorowe to bez wątpienia przyszłość komunikacji miejskiej – podsumowała Magdalena Przybyła, prezes MZK Konin. – Przyszłość, która dzisiaj w Koninie staje się teraźniejszością. Z odwagą, ale i pełną świadomością odpowiedzialności rozpoczynamy tu i teraz to wodorowe przedsięwzięcie komunikacyjne, ponieważ na nasze doświadczenia czeka wielu operatorów i organizatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce.
Kolejne miasta kupią wodorowe autobusy
Przewiduje się, że w Polsce w najbliższych latach będzie jeździć kilkaset autobusów wodorowych. Metropolia Śląska deklaruje zakup 20 takich pojazdów, podobnie jak Wałbrzych i Rybnik, Poznań – 25, a Kraków – nawet 150. Konin rozpoczął tę wodorową rewolucję w Polsce, wytyczając nowe standardy planowania i zarządzania flotami autobusów miejskich. Solaris od ponad 20 lat inwestuje w rozwój technologii bezemisyjnych. Jedną z nich jest wodorowe ogniwo paliwowe. Wykorzystujące ją autobusy to pojazdy elektryczne, z tą różnicą, że zamiast energii zgromadzonej w bateriach, korzystają z energii wytwarzanej na pokładzie pojazdu z wodoru. (z)
Podczas uroczystego przekazania - od lewej: Javier Calleja, prezes Solaris Bus & Coach, Krystian Białkowski, kierowca MZK Konin, Magdalena Przybyła, prezes MZK Konin i Piotr Korytkowski, prezydent Konina Fot. Solaris