Wiadomości z rynku

piątek
29 marca 2024

Kombajny z charakterem

Maszyny rolnicze. Kombajn Claas Avero 240
11.06.2010 00:00:00
Na rynek trafił pierwsze kombajny zbożowe z nowej serii marki Claas. Avero 240 to maszyna kompaktowa przeznaczona głównie do gospodarstw rolnych średniej wielkości. Kombajn napędzany jest silnikiem Caterpillara. Te maszyny rolnicze są wyposażone w nowatorski system omłotu APS.
Nowy kombajn niemieckiego producenta napędzany jest silnikiem marki Caterpillar. To 6,6-litrowa jednostka wysokoprężna, z systemem bezpośredniego wtrysku paliwa typu common rail. Napęd przenoszony jest hydrostatycznie poprzez bezstopniową przekładnię (bez sprzęgła).
APS też jest
Avero 240 jest pierwszym z kombajnów tej klasy z nowatorskim systemem omłotu APS. Rozwiązanie znalazło wcześniej zastosowanie w znacznie większych maszynach tej marki: Tucano i Lexion. Jedna trzecia ziarna jest wychwytywana już w tzw. klepisku wstępnym (klepisko zasadnicze w tym systemie znajduje się o wiele dalej niż w typowych rozwiązaniach). Taka technologia zmniejsza liczbę niezbędnych wytrząsaczy (w maszynach o podobnych gabarytach zazwyczaj jest ich pięć, a w tym wypadku tylko cztery, o długości 3.900 mm). Pomaga w zwiększeniu, nawet o jedną piątą, wydajności przy zużyciu paliwa takim jak w rozwiązaniu konwencjonalnym. Pozwala na gwałtowne przyspieszenie przepływu materiału i zwiększanie stopnia jego rozciągnięcia.
Interesującym rozwiązaniem jest system amortyzacji przyrządów. Bazę stanowią działające dwukierunkowo siłowniki, a stopień amortyzacji można dostosowywać do przyrządów o różnej masie własnej. Jednym z przyrządów żniwnych jest Vario o kilku szerokościach, z hydrostatycznym napędem nagarniacza i wielopalcowym ślimakiem wciągającym. Przepływ materiału jest optymalizowany m.in. poprzez możliwość przesuwania stołu roboczego. W odniesieniu do zbóż owo przesunięcie wynosi maksymalnie 20 cm, w wypadku rzepaku - 50 cm. Integralną częścią maszyny są podnośniki wyległego zboża, których zadaniem jest ograniczenie do minimum strat kłosów, szczególnie przy zbiorze jęczmienia. Z kolei przy zbiórce soi niezbędne staje się wykorzystanie mechanizmu tzw. elastycznej belki kosy. Pokos odbywa się wówczas wyjątkowo nisko, a belka dopasowuje się nawet do najmniejszych nierówności terenu. Maszyna posiada chwytacz kamieni, dostęp do pojemnika (umożliwia jego opróżnianie) znajduje się z boku maszyny.
Nie tylko elektronika
W kombajnie zastosowano kabinę typu Vista. Zwraca uwagę duża przeszklona powierzchnia ścian czołowej i bocznych. Kolumna kierownicy jest ustawiana w trzech poziomach. Sterowanie funkcjami roboczymi odbywa się przy pomocy wielofunkcyjnego uchwytu. Ustawia się nim przyrząd żniwny i nagarniacz, uruchamia włączanie i wyłączanie rozładunku, przestawia rurę rozładowczą. CIS (Claas Information System) pomaga w optymalizacji wszystkich parametrów maszyny. Zintegrowano go w konsoli, a prezentuje na bieżąco dane dotyczące np. obrotów dmuchawy i bębna młócącego, ale też zapasu paliwa czy ilości dostępnego miejsca w zbiorniku. Operator ma też dostęp do danych dotyczących np. przepustowości, procesu czyszczenia ziarna lub oddzielania resztek. Avero może wydajnie pracować po zmroku. Zaopatrzono je bowiem w osiem reflektorów roboczych. Oświetlają nie tylko teren przed kombajnem, ale też zapewniają widok na zbiornik ziarna, na rurę rozładowczą zbiornika ziarna oraz na skrzynkę sitową. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość składania przyrządu żniwnego. Czynność zajmuje zaledwie ok. 2 minut, a przyrząd jest składany np. wówczas, gdy maszyna musi przejechać z jednego pola na drugie, korzystając z ogólnodostępnych dróg, bądź też gdy przemieszcza się ciasnymi przejazdami.
Dane techniczne kombajnu Claas Avero 240
Długość całkowita (bez zespołu żniwnego) 7.200 mm
Masa własna 8.700 kg
Moc silnika 198 KM przy 2.200 obr/min
Napęd nagarniacza hydrostatyczny
Szerokość koszenia 4,32-6,68 m
Liczba wytrząsaczy 4
Powierzchnia sit 3 mkw.
Poj. zbiornika na ziarno 5.600 l
Poj. zbiornika paliwa 400 l
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.