Wiadomości z rynku

środa
12 czerwca 2024

Nowe maszyny budowlane

Stalowa Wola. Koparko-ładowarki HSW 9.50M
17.09.2010 00:00:00
Firma HSW Stalowa Wola wprowadziła na rynek zmodernizowane koparko-ładowarki. Ich nazwa to 9.50M. Masa eksploatacyjna sprzętu wynosi 8.800 kg. Silnik ma moc 74 kW (99 KM). Koparko-ładowarki tego typu należą to najbardziej uniwersalne maszyny budowlane. Mogą pracować jako spychacze, odśnieżarki, zamiatarki, młoty wyburzeniowe, czy nawet frezarki do asfaltu.
Modernizacja maszyny, wcześniej oznaczanej jako 9.50, polegała głównie na poprawie ergonomii pracy, ułatwieniu obsługi serwisowej i unowocześnieniu nadwozia.
W porównaniu do wcześniejszej konstrukcji powiększono kabinę, a także zmodyfikowano część czołową, np. obniżając maskę. Chodziło o poprawę pola obserwacji operatorowi, szczególnie widoku na osprzęt roboczy podczas pracy Wprowadzono w pełni otwierane szyby boczne oraz szybę tylną podnoszoną pod podsufitkę. Nowością jest także sterowana elektrohydraulicznie blokada opuszczania wysięgnika koparkowego (operator może ją włączać/wyłączać bez opuszczania kabiny). Zastosowano dodatkowe światła do oświetlenia pola pracy koparki, rozbudowany rozstał pakiet wyciszeniowy komory silnika. Wprowadzono też podnoszoną maskę silnika i zdejmowane osłony boczne i proste rozwiązanie blokady obrotu wysięgnika koparki: sworzeń - otwór. Koparkoładowarka ma teraz bardziej nowoczesny design.
Diesel, automat i hydrostatyka
Do napędu zastosowano czterocylindrowy silnik wysokoprężny Iveco N45MSS, z turbodoładowaniem, o pojemności skokowej 4,5 l, rozwijający moc 99 KM przy 2.200 obr/min i maksymalny moment obrotowy 400 Nm przy 1.250 obr/min.
Silnik współpracuje z automatyczną skrzynią biegów (cztery przełożenia), przełączalną pod obciążeniem (Full Power Shift), sterowaną elektronicznie, z możliwością przełączania na półautomatyczny tryb pracy. Zespół napędowy pozwala rozpędzić się maszynie do 38,5 km/h podczas jazdy do przodu i do 22 km/h podczas jazdy do tyłu.
Maszyna ma napęd na cztery koła, z blokadą mechanizmu różnicowego. Hydrostatyczny układ sterowania pozwala prowadzić koparkoładowarkę bez wysiłku, przy każdej prędkości jazdy. Zewnętrzny promień skrętu wynosi 3.620 mm (z użyciem hamulców) i 4.120 mm (bez użycia hamulców). Zastosowano hamulec zasadniczy wielotarczowy, mokry, sterowany hydraulicznie, działający na tylne koła.
Nie tylko kopie i ładuje
Jak poinformowała nas Monika Wróbel-Wiśniewska, szef Biura Marketingu HSW, we wrześniu z linii produkcyjnej zjeżdża pierwsza partia koparkoładowarek w nowej wersji, na część z nich już czekają klienci.
Koparkoładowarka tego typu jako najbardziej uniwersalna z maszyn budowlanych znajduje zastosowanie nie tylko tam, gdzie trzeba połączyć funkcje ładowarki, koparki i spycharki, może też pracować z wykorzystaniem odśnieżarki, zamiatarki, młota wyburzeniowego, wideł paletowych, czy frezarki do asfaltu.
Osprzęt roboczy ładowarkowy obejmuje łyżki standardowe z zębami lub ostrzem i widłami, łyżki wieloczynnościowe z zębami lub ostrzem, lemiesz do śniegu oraz szybkozłącze hydrauliczne: łyżki z zębami lub ostrzem, widły paletowe, lemiesz do śniegu i zamiatarka.
Osprzęt koparkowy to łyżki przedsiębierne z zębami, łyżka trapezoidalna, łyżka do skarpowania, młot hydrauliczny, osprzęty specjalistyczne, szybkozłącze mechaniczne i łyżki przystosowane do szybkozłącza.
Wyposażenie standardowe
Maszyna wyposażana jest w kabinę typu ROPS/FOPS, mocowaną na gumowych amortyzatorach, z pakietem wyciszeniowym. Seryjne wyposażenie obejmuje także m.in. szyby przyciemniane (tylna podnoszona, boczne uchylne lub otwierane), system wentylacji i ogrzewania/nawiewu/odszraniania, fotel amortyzowany i regulowany, obrotowy - 180 stopni, z pasem bezpieczeństwa, regulowaną kolumnę kierownicy, reflektory robocze (2 przednie i 4 tylne), lampę ostrzegawczą obrotową, instalację radiowa, osprzęt koparkowy (wysięgnik teleskopowy i łyżkę z zębami, o pojemności 0,2 m sześc., o szerokości 700 mm) i ładowarkowy (wysięgnik standardowy i łyżka wieloczynnościowa z zębami i widłami odchylanymi, o poj. 1 m sześc.), a także podpory stabilizacyjne, sterowane hydraulicznie.
Osprzęt koparkowy
Głębokość kopania (teleskop zsunięty/wysunięty) 4.760-5.860
Przesuw boczny wysięgnika 655 mm
Kąt obrotu 180 st.
Siła wyrywająca na zębach łyżki 58 kN
Udźwig hydrauliczny na wysokości 3 m (bez łyżki) 23 kN
Osprzęt ładowarkowy
Maks. Wysokość wysypu (kąt otwarcia łyżki 45 st.) 2.700 mm
Siła wyrywająca 69 kN
Udźwig na poziomie podłoża 50 kN
Udźwig przy maksymalnej wysokości podnoszenia 42 kN
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.