Wiadomości z rynku

Autor: zm
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2020(8)
z dnia 21.02.2020

Koparka elektryczna Bobcat trafia do nabywców

Na jednym ładowaniu może pracować przez cztery godziny

Firma Doosan Bobcat wybrała fabrykę Dobris w Czechach, w której będą produkowane urządzenia E10e na wszystkie rynki na świecie

Pierwsza elektryczna koparka Bobcat trafia do nabywców. Firma rozpoczęła produkcję modelu E10e w ubiegłym roku, w zakładzie urządzeń kompaktowych w Dobris w Czechach. Nadwozie minikoparki o ładowności 1 tony, obraca się w obrysie maszyny (ZTS). Pierwsze urządzenie E10e zostało wysłane do Holandii, do autoryzowanego dustrybutora Bobcat, firmy Inter- Techno z Apeldoorn. Maszyna służy tam jako demonstracyjna i można ją wynająć w firmie partnerskiej 123 Machineverhuur. Firma Doosan Bobcat wybrała fabrykę Dobris, w której będą produkowane urządzenia E10e na wszystkie rynki na świecie. Pierwsze maszyny są kierowane do odbiorców w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), potem w Ameryce Północnej, a następnie na rynkach azjatyckich. Holandia, Szwecja, Niemcy, Austria i Norwegia są krajami wybranymi jako pierwsze w Europie, ponieważ wyniki badań wykazały, że największe zapotrzebowanie na tego typu produkt występuje właśnie tam. Późniejsza sprzedaż urządzenia E10e w innych krajach będzie zależała od gotowości rynków, dealerów i popytu ze strony klientów.

Elastyczne możliwości produkcyjne

Koparka E10e jest zbudowana na tej samej platformie i produkowana na tej samej linii produkcyjnej, na której powstają odnoszące sukcesy minikoparki E08 i E10z z silnikiem diesla. Linia ta ma obecnie całkowitą zdolność produkcyjną wynoszącą 2000 maszyn rocznie i może produkować zgodnie z potrzebami rynkowymi zarówno modele z silnikiem diesla jak i elektryczne. Jarry Fiser, dyrektor ds. linii minikoparek, Doosan Bobcat EMEA, powiedział: - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że rzeczywisty popyt jest wyższy niż nasze pierwotne oczekiwania i możliwości produkcyjne. Priorytetowo traktujemy dealerów firmy Bobcat w Holandii, krajach nordyckich, Niemczech i Austrii. Właśnie tam mamy do czynienia z bardzo dużą akceptacją społeczną dla alternatywnych źródeł energii. E10e to dopiero początek naszej drogi w kierunku dalszego poszerzania portfela produktów wykorzystujących alternatywne źródła energii. Zasadniczo wszystkie elementy układu napędowego w tym urządzeniu są inne, więc nadal uzgadniamy procesy z dostawcami tak, aby w razie potrzeby zwiększyć możliwości produkcyjne. Bobcat E10e jest pierwszą na świecie zasilaną bateryjnie minikoparką o ładowności 1 tony łączącą zerową emisję zanieczyszczeń i niski poziom hałasu, a dodatkowo ma ona szerokość zaledwie 71 cm, dzięki czemu może przejechać przez standardowe drzwi oraz wjeżdżać do wind. Jest to rozwiązanie nie tylko do wyburzeń wewnątrz budynków i wykonywania wykopów w piwnicach, ale także w wielu innych miejscach, w których konieczne są tego typu maszyny, np. na budowach w centrach miast, podczas prac wykonywanych w nocy i w strefach ciszy, takich jak szpitale, cmentarze, szkoły itp.

Z akumulatorem litowo-jonowym

Koparka E10e jest wyposażona w nowoczesny litowo-jonowy, bezobsługowy akumulator z zaawansowanym układem zarządzania. Zaprojektowany jest tak, aby zmieścił się w standardowej obudowie maszyny w celu utrzymania profilu ZTS, wpisując się tym samym we wszystkie parametry i wymiary standardowej minikoparki E10z napędzanej silnikiem wysokoprężnym. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród klientów firma Bobcat zoptymalizowała akumulator, aby zapewnić pojemność odpowiadającą typowym metodom pracy. Elektryczna koparka na jednym ładowaniu może być wykorzystywana nawet przez cztery godziny. Dzięki zastosowaniu opcjonalnej zewnętrznej turboładowarki 400 V można ją naładować do 80% pojemności w czasie krótszym niż dwie godziny. Dzięki temu maszyna może pracować przez cały dzień roboczy, jeśli zapewni się jej normalne przerwy w pracy. Akumulator można również w pełni naładować w ciągu nocy ze standardowej sieci 230 V, korzystając w tym celu z wbudowanej ładowarki.