Wiadomości z rynku

czwartek
2 maja 2024

Ułatwienia dla kierowców z zagranicy

Procedura testu rynku pracy a zatrudnienie cudzoziemca
2 kwietnia 2021

Chcąc zatrudnić cudzoziemca na stanowisku kierowcy nie musimy przedkładać informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracę

Fot. ZM

 
Procedura testu rynku pracy polega na pozyskaniu informacji starosty, która jest w wielu przypadkach dokumentem obowiązkowym do przedstawienia przez pracodawcę w celu zatrudnienia cudzoziemskiego pracownika. Wymaga się jej w procedurze wydania zezwolenia na pracę, udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Czy dokument ten jest jednak obowiązkowy w przypadku zatrudnienia cudzoziemca na stanowisku kierowcy?

Na czym polega test rynku pracy?

Procedura testu rynku pracy polega na uzyskaniu informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracę. Zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, należy zawnioskować również o wydanie informacji starosty. Po dokonaniu weryfikacji przez urząd co do spełnienia wymaganych kryteriów przez potencjalnych kandydatów z rejestru – starosta wyda odpowiednią informację, a w razie konieczności skieruje również ewentualnego kandydata do pracy.

Cudzoziemiec jako kierowca a test rynku pracy

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2009 roku w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. z 2019 r. poz. 154), określono szczegółowy wykaz zawodów, w których wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez konieczności uzyskania informacji starosty. Kompletny wykaz stanowiący załącznik obejmuje swym zakresem:
1) Kierowcę autobusu – (symbol cyfrowy w klasyfikacji zawodów i specjalności: 833101);
2) Kierowców samochodów ciężarowych – (symbol cyfrowy w klasyfikacji zawodów i specjalności: 8332).
Zakres ogólnej kategorii kierowców samochodów ciężarowych obejmuje również podkategorie: kierowcy autocysterny, kierowcy ciągnika siodłowego, kierowcy samochodu ciężarowego i pozostałych kierowców samochodów ciężarowych.
W praktyce oznacza to, że pracodawca, chcąc zatrudnić cudzoziemca na stanowisku kierowcy – jest zwolniony z obowiązku przedłożenia informacji starosty.

Oświadczenie o powierzeniu pracy na stanowisku kierowcy – wyjątki

Co do zasady cudzoziemcy mogą pracować w Polsce na rzecz polskich pracodawców na podstawie zezwolenia na pracę wydanego przez właściwego wojewodę lub oświadczenia o powierzeniu pracy obywatelowi Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, wydanego przez urząd pracy. W przypadku pracy na podstawie oświadczenia, niezależnie od stanowiska na jakie aplikuje cudzoziemiec – nie przeprowadza się tzw. testu rynku pracy. Jednak maksymalny okres, na jaki może on zostać zatrudniony wynosi 6 miesięcy w danym 12-miesięcznym okresie i dotyczy to wszystkich pracodawców, którzy powierzają mu pracę. Wymiar pracy sumuje się u każdego z nich. Skorzystanie z tej procedury szczególnie ułatwia legalizację zatrudnienia cudzoziemca w przypadku umów krótkoterminowych.

Dokumenty legalizujące pracę cudzoziemca a epidemia koronawirusa

W dalszym ciągu na podstawie specustawy koronawirusowej z dnia 2 marca 2020 roku przedłużeniu ulegają wydane cudzoziemcom zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy, których termin ważności przypadł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Przedłużenie to obowiązuje do 30 dnia od dnia następującego po ogłoszeniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w zależności który ze stanów zostanie odwołany jako ostatni. Zatem cudzoziemiec pracujący na podstawie oświadczenia może na podstawie tego dokumentu pracować ponad 6 miesięcy. Nie jest też wtedy konieczne uzyskanie zezwolenia na pracę od wojewody. Możliwe jest nawet zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia w takcie stanu epidemii i jeśli w ostatnim dniu ważności tego dokumentu nadal nie zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii – wówczas ulega ono automatycznemu przedłużeniu. Ma to odpowiednie zastosowanie również do udzielonych cudzoziemcom zezwoleń na pracę, jak i zezwoleń na pobyt czasowy i pracę – jednak w tym przypadku jest to uzależnione od wydanego przez wojewodę terminu ważności zezwolenia. Ustawowo zgoda taka może zostać udzielona na maksymalnie 3 lata.
adw. Justyna Wróbel i Martyna Grysla, młodsza prawniczka z kancelarii adwokackiej Immigration Lawyer Justyna Wróbel

adw. Justyna Wróbel

Fot. Kancelaria adwokacka Immigration Lawyer Justyna Wróbel

 
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.