Wiadomości z rynku

czwartek
18 kwietnia 2024

Będą mandaty za zbyt mały odstęp

Policja zapewne skorzysta z dronów i filmów od kierowców
6 maja 2021

Odstęp wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę

Fot. ZM

 
Z początkiem czerwca wchodzą nowe przepisy dotyczące kierujących i pieszych, m.in. na autostradach i drogach ekspresowych będzie obowiązywał minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Policja właśnie zapowiedziała egzekwowanie tego przepisu, zapowiadając 500-złotowe mandaty za jego złamanie.
Jak przypomina Komenda Główna Policji, z dniem 1 czerwca 2021 roku zmianie ulegną poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabraniać się będzie pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

W obszarze zabudowanym do 50 km/h także w nocy

Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1.06.2021 roku wynosić będzie 50 km/h – brak będzie dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23:00 a 05:00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Minimalny odstęp między pojazdami

Dotychczas obowiązujące przepisy mówią, że podczas jazdy należy zachować odstęp, który zapewni bezpieczeństwo w razie hamowania lub zatrzymania się pojazdu przed nami. Teraz to się zmieni.
Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania. To podobne rozwiązanie do stosowanego w Niemczech czy we Francji.
Dla przykładu, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie czy drodze ekspresowej przy prędkości 90 km/h będzie wynosił 45 metrów. Kierowcy bez odpowiedniego oprzyrządowania nie będą w stanie tak dokładnie ocenić odległości, choć mogą np. w przybliżeniu określić ją obserwując słupki przy jezdni, rozmieszczone co 100 m. Na wszelki wypadek warto będzie utrzymywać większą odległość.
Komenda Główna Policji zapowiada, że do momentu pojawienia się nowych pozycji w taryfikatorze mandatów policjanci, nakładając ewentualną grzywnę, będą posługiwać się w ramach przepisów ogólnych możliwością nałożenia mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł, podobnie jak w przypadku innych wykroczeń nieuregulowanych w obecnym taryfikatorze.

Jak policja ustali dystans?

Jako materiał dowodowy traktowane będą mogły być różne materiały – zapowiadają przedstawiciele KG Policji. Do jednostek policji w całym kraju przesyłane są m.in. nagrania z indywidualnych prywatnych rejestratorów jazdy. Służby mają także dostęp do nagrań z systemów monitoringu, policyjnych wideorejestratorów czy dronów.
Jednak ukaranie mandatem będzie możliwe po ustaleniu także prędkości pojazdu, a to może wymagać analizy biegłego sądowego. Takie sprawy będą zapewne trafiać do sądu. Można przypuszczać, że ze względu na skomplikowanie całej sprawy policja będzie nadawała dalszy bieg jedynie tym przypadkom, gdy naruszenie przepisów będzie szczególnie rażące.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.