Wiadomości z rynku

środa
15 maja 2024

Maszyny budowlane na dłuższą chwilę

Trendy rynkowe. Wynajmujemy maszyny budowlane
31.10.2008 00:00:00
Jeszcze nie jest tak popularny jak leasing, wiele wskazuje jednak na to, że wynajmem długoterminowy stanie się jedną z podstawowych form finansowania użytkowania maszyn budowlanych w Polsce. Tym bardziej, że banki i firmy leasingowe w obliczu światowego kryzysu zaostrzają wymagania wobec klientów. Według importerów maszyn z wynajmu długoterminowego w naszym kraju korzystają przede wszystkim duże i zamożne firmy.W poznańskiej firmie HKL Baumaschinen, która wynajmuje i sprzedaje maszyny firm Bomag, New Holland i Neuson w tym roku już około 50 klientów zdecydowało się na wynajem. Wszyscy przedstawiciele firm wynajmujących są zgodni – jest wiele takich przypadków, w których opłaca się korzystać z wynajmu długoterminowego. Na przykład wtedy, gdy jednorazowo nasze zlecenie zawiera roboty, których nie można zrealizować posiadanym sprzętem.
Wynajem długoterminowy to rodzaj wypożyczenia maszyny, po którego okresie nie stajemy się jej właścicielami. Podczas tej formy użytkowania płaci się rzecz jasna miesięczne raty za wynajem, których wielkość uzależniona jest od okresu wypożyczenia, liczby wypożyczonych maszyn i często od tego, w jaki sposób lub gdzie będą użytkowane. To ostatnie jest istotne dla firmy, która pożycza, ponieważ to ona jest właścicielem maszyny i to ona będzie musiała ją sprzedać po kilku latach wynajmowania. Oferują to obecnie niemal wszyscy importerzy maszyn budowlanych oraz wypożyczalnie sprzętu budowlanego.
Kto tak wynajmuje?
Według importerów maszyn z wynajmu długoterminowego w naszym kraju korzystają przede wszystkim duże i zamożne firmy.
Michał Burczyński z firmy Bergerat Monnoyeur z Łomianek koło Warszawy. – W Polsce wciąż przywiązani jesteśmy do własności, ale od pewnego czasu wynajem długoterminowy wyraźnie zyskuje na popularności.
Może to być związane z kłopotami dużych firm finansowych, powodujących zwiększanie wymagań wobec klientów, którzy chcą skorzystać z ich usług. To pewnie z tego powodu do sprzedających maszyny budowlane kierowanych jest coraz więcej zapytań o zakup za gotówkę oraz właśnie o wynajem. W poznańskiej firmie HKL Baumaschinen, która wynajmuje i sprzedaje maszyny firm Bomag, New Holland i Neuson w tym roku już około 50 klientów zdecydowało się na wynajem. Co prawda daleko jej do swojej niemieckiej centrali, która prowadzi w RFN pod względem liczby wynajmowanych maszyn, jednak i w naszym przedstawicielstwie obserwowana jest wyraźna tendencja wzrostowa. Powoduje to także, że do oferty wynajmu włączane są nowe typy maszyn – w tym roku polski HKL zaczął w wynajmie długoterminowym oferować równiarki.
Z drugiej strony jednak nie zawsze wynajem związany jest z brakiem możliwości wykupu. Zdaniem Adama Jasińskiego zajmującego się wynajmem w Volvo Maszyny Budowlane Polska wielu klientów decyduje się na zakup wynajmowanej maszyny po zakończeniu wynajmu i Volvo stara się tak skalkulować ofertę, aby była jak najbardziej opłacalna.
Wszyscy przedstawiciele firm wynajmujących są zgodni – jest wiele takich przypadków, w których opłaca się korzystać z wynajmu długoterminowego. Na przykład wtedy, gdy jednorazowo nasze zlecenie zawiera roboty, których nie można zrealizować posiadanym sprzętem.
– Wynajem ma bowiem także tę przewagę nad leasingiem, że w przypadku wypowiedzenia umowy wynajmu nie ponosimy aż tak wysokich kosztów jak w przypadku zerwania umowy leasingowej – dodaje Adam Jasiński.
Potrzeba operatora i paliwa
Większość firm oferuje do wynajmu maszyny nowe, niektóre z nich także maksymalnie dwu-, trzyletnie, jednak według zapewnień przedstawicieli firm ich stan techniczny jest zawsze wzorowy. Dużą korzyścią wynikającą z wynajmu długoterminowego, jest fakt, że właściwie nie musimy się martwić o serwis maszyny: – Po stronie wynajmującego leży bowiem utrzymanie maszyny w świetnym stanie technicznym – mówi Michał Burczyński. – Oprócz regularnej obsługi serwisowej dostarczamy także maszyny zastępcze, gdy wynajęty sprzęt odmówi posłuszeństwa nie z winy operatora.
Z obsługi wyłącza się oczywiście codzienne elementy, które trzeba sprawdzić, aby nie zniszczyć maszyny, takie jak np. kontrola płynów i olejów. Firma pożyczająca nie ponosi także kosztów uszkodzeń wynikłych ze złego użytkowania maszyny przez wynajmującego. Poza tym jednak bardzo często liczyć można na ubezpieczenie wliczone w cenę wynajmu oraz w wielu przypadkach także na darmowy transport maszyny. Zazwyczaj tego typu dodatki przewidziane są już dla trzymiesięcznego okresu wynajmu. Coraz więcej firm decyduje się również na standardowe udostępnianie systemów telemetrycznych, śledzących na bieżąco co dzieje się z maszyną, które via Internet przekazują te informacje do centrum obsługi. Umowy wynajmu nie zapewniają właściwie tylko paliwa i operatora danej maszyny.
Różnie to liczą
Zależnie od firmy wynajem długoterminowy oznacza inny okres. W firmie Volvo Maszyny Budowlane to już dwumiesięczne wypożyczenie maszyny. Rabatów można się jednak spodziewać, gdy pożyczymy sprzęt na przynajmniej trzy miesiące. W firmie HKL Baumaschinen, długoterminowy wynajem to okres od pół roku wzwyż. Z kolei Bergerat Monnoyeur o wynajmie długoterminowym mówi, gdy wypożyczymy przynajmniej na dwa lata.
W zależności od firmy możemy także spotkać się z różną definicją miesiąca pracy maszyny. Od 170 mtg w Volvo do 250 w HKL. Ta zmienna mówi o tym, ile godzin możemy przepracować, gdy przekroczymy zapisany w umowie czas, musimy rzecz jasna dopłacić kilka euro (w tej walucie liczy się zazwyczaj wynajem) za motogodzinę.
Trzy pytania do Tobiasza Atraszkiewicza z wypożyczalni sprzętu budowlanego EWPA Majster z Komornik w woj. wielkopolskim
– Jaka jest główna przewaga wynajmu długoterminowego nad leasingiem?
– Wypożyczający maszynę na długi okres nie musi martwić się o jej serwisowanie. Tym zajmujemy się my, czyli wypożyczalnia. W leasingu użytkownik sam musi płacić za przeglądy sprzętu budowlanego. Warto dodać, że miesięczne koszty wynajmu długoterminowego są często niewiele wyższe od leasingu.
– W Polsce jak na razie wynajem długoterminowy nie jest jeszcze tak popularny jak na Zachodzie, czy zmieni się to w najbliższym czasie?
– Myślę, że tak. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku wypożyczalnie sprzętu budowlanego pojawiały się w Europie w miejscach raczej mniej rozwiniętych, takich jak chociażby wschodnie landy Niemiec czy w Hiszpanii. Dzisiaj bez problemu znajdziemy je również w najbogatszych częściach Europy. Jest to więc trend ogólnoeuropejski. Podobna sytuacja jest z wynajmem długookresowym. Do wynajmu długoterminowego przekonały się bowiem także bogatsze firmy.
– Często mówi się, że wynająć jest dużo łatwiej niż wziąć w leasing, czy to prawda?
– Aby wypożyczyć sprzęt z naszej wypożyczalni, wystarczą trzy dokumenty: dowód rejestracji firmy, jej NIP i REGON. Oczywiście we własnym zakresie sprawdzamy kontrahentów, szczególnie gdy wypożyczają duże maszyny na dłuższy okres czasu, jednak z ich strony nie oczekujemy niczego więcej. Wzięcie maszyny w leasing wymaga zachodu i dokumentów potwierdzających dobrą kondycję finansową firmy.
Przykładowe miesięczne ceny wynajmu maszyn Volvo w euro (netto)
Miesięczny limit czasu pracy Najem na 2 miesiące Najem na 3 miesiące i więcej
Koparko-ładowarka BL71 170 mtg 1.850 1.600
Koparko-ładowarka BL71 250 mtg 1.950 1.700
Koparka kołowa EW160B 170 mtg 5.400 4.600
Koparka kołowa EW160B 250 mtg 5.700 4.850
Koparka gąsienicowa EC240B 170 mtg 5.800 5.250
Koparka gąsienicowa EC240B 250 mtg 6.100 5.900
Ładowarka L180E 170 mtg 7.600 6.500
Ładowarka L180E 250 mtg 8.000 6.850
Wozidło przegubowe A30D 170 mtg 8.600 7.300
Wozidło przegubowe A30D 250 mtg 9.000 7.700
źródło: Volvo Maszyny Budowlane Polska
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.